Yurt Dışı Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Eğer siz de tatilinizde benim gibi daha fazla yer keşfetmek istiyorsanız; yurt dışında nasıl araç kiralanacağını, hangi sitelerden nasıl araç kiralama yapabileceğinizi, Türk ehliyetinin yurt dışında geçerli olup olmadığını, araç kullanma yaş sınırı var mı ya da kiralama yaparken nelere dikkat edeceğiniz gibi kritik sorulara cevap bulabilirsiniz.

Türk Ehliyeti Yurt Dışında Geçerli mi?

Türkiye’den almış olduğunuz ehliyet uluslararası standartlara uygun olduğu için var olan Türk ehliyetini yurt dışında da kullanabilirsiniz.

“Yurt dışına çıkmak için yeni bir ehliyet almam gerekiyormuş diye duymuştum ama doğru mu?” diye sorarsanız; eğer turist vizesi ile gidecekseniz yeni bir ehliyet almanıza hiç gerek yok. Türkiye’den aldığınız ehliyet ile araç kiralama yapabilirsiniz.

Eğer yurt dışında 6 aydan daha uzun süreli oturma izniniz bulunuyorsa; işte o zaman gideceğiniz ülkenin ehliyetini almanız gerekiyor. Neden 6 ay derseniz; Türk ehliyetiniz 6 ay boyunca geçerli kabul ediliyor. 6 aydan daha uzun süredir buradayım, araç kiralamak istiyorum ve sadece Türk ehliyetim var diyorsanız; araç kiralama şirketi size araç verse bile ehliyetsiz araç kullandığınız varsayılacak ve bu durumun yaptırımları olacaktır. kendinizi hiç riske atmayın derim.

Yurt Dışı Araç Kiralama İçin Yaş Sınırı

Araç kiralarken yaş sınırı kiralama şirketlerine göre değişse de genellikle minimum 21 yaşını doldurmuş olmanız isteniyor. Hatta çoğu şirkette bu yaş sınırı 25 bile olabiliyor. Tabi ki bu sınır kiraladığınız aracın sınıfına göre de değişiyor. Orta ya da elit sınıflarda 25 yaş sınırı daha yaygın iken ekonomi veya mini sınıfları için bu sınır 21 oluyor.

Hangi Firmalardan Araç Kiralayabilirim?

Yurt dışı araç kiralama için (eğer gideceğiniz şehir/ülke hakkında bir bilginiz yoksa) global firmaları tercih etmeniz, kendinizi çok daha güvenli hissetmenize yardımcı olacaktır. Benim de tercih ettiğim global araç kiralama şirketleri arasında Enterprise, Budget, Avis, Hertz, Europcar, Sixt gibi firmalar yer alıyor. Bu araç kiralama şirketlerinin uluslararası bilinirliği olduğu için fiyatları belki yerel kiralama şirketlerine göre biraz daha pahalı olacaktır.

Kiralama yapacağınız ülkedeki uluslararası kiralama şirketlerinin internet sitelerine tek tek bakıp en uygun fiyatı da bulabilirsiniz. Farklı alternatifleri bir arada görüp en uygun araç kiralama şirketine rentalcars gibi internet sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Gideceğiniz ülkeye özel yerel araç kiralama şirketlerine ulaşmak için en basit yöntem kesinlikle Google’a gitmek istediğiniz şehir ile birlikte rent a car yazabilirsiniz. Örnek ile anlatayım hemen. “Amsterdam rent a car ya da Prague rent a car” yazarsanız; size lokal firmaları hızlıca bulacaktır.

Araç kiralamak için en uygun şirket hangisi peki derseniz; en az depozito blokesi koyan, ve kilometre limiti olmayan firmaları tercih edebilirsiniz.

Nasıl Rezervasyon Yapılır?

Eğer seyahat tarihiniz önceden belliyse araç kiralama işinizi internet üzerinden online olarak yapmanız da her zaman fayda var. Seyahat edeceğiniz ülkeye geldiğinizde araç kiralama ofisinde alacağınız fiyat internet fiyatının ortalama 2-3 katı bile olabiliyor.

Araç kiralamada erken rezervasyon indirimlerine ek olarak ön ödeme seçeneği ile ekstra indirim almanız da mümkün olabiliyor.

Bu arada bazı araç kiralama şirketlerinin özellikle kiralamanıza 24 saatten az bir süre kaldıysa; sistemleri kapanıyor. Bu durumda ya başka araç kiralama şirketi araştırması bulmanız ya da gittiğinizde araç kiralama yapmanız gerekecek.

Araç kiralamak için genelde havalimanı ve tren istasyonları gibi daha merkezi lokasyonlar herkes tarafından sıklıkla tercih edildiği için buradan araç kiralamak çoğu zaman biraz daha pahalı olabiliyor.

Yurt Dışında Araç Kiralama Fiyatları 2019

Yurt dışında araç kiralama fiyatları; gittiğiniz ülke, seçtiğiniz şirket, seyahat tarihleri gibi birçok kritere bağlı olarak değişebiliyor.

Seyahat edeceğiniz ülkeye göre değişen fiyatlar; yaşam standartları yüksek olan ve yaşamın daha pahalı olduğu Norveç, İsveç, Danimarka, Hollanda gibi ülkelerde – doğal olarak – araç fiyatları daha pahalı olurken; Balkanlarda ya da Euro para biriminin kullanılmadığı Romanya, Polonya gibi ülkelerde daha uygun fiyata araç kiralama opsiyonları bulabilirsiniz.

Seçtiğiniz şirkete göre değişen fiyatlar; kurumsal şirketlerin operasyonel maliyetlerinin fazla olması, havaalanlarında ofis kiraları gibi gider kalemleri bu şirketlerden yapılan kiralama ücretlerini artırırken, bu giderleri olmayan yerel firmalar daha uygun fiyatlar sunabiliyor. Ancak yerel firma tercihinde bulunacaksanız; öncesinde hakkında yazılan yorumları araştırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Maalesef ki bu konuda mağdur olabilen çok kişi oluyor. Kişisel olarak tatil rahatlığında bu stresi yaşamak istemediğim için kurumsal firmaları daha çok tercih ediyorum.

Tarih aralığına göre değişen fiyatlar; bu konuda gittiğiniz ülkelerdeki resmi tatilleri ve tatil sezonları takip etmenizi öneririm. Örneğin; yaz mevsimlerinde ya da Avrupa ülkelerindeki noel, paskalya gibi tatillerde uygun fiyata araç bulmak zor olabiliyor. Hatta bazı ülkelerde kiralama firmalarındaki bütün araçlar kiralanmış bile olabiliyor.

2019 Yurt Dışı Araç Kiralama Fiyatları

Ülke

Ortalama Fiyat*

Yunanistan

€20
Romanya

€25

Portekiz

€45
Norveç

€70

Hollanda

€95

* Ülkelerin başkent havaalanlarından yapılacak ekonomi sınıfı manuel vites için günlük ortalama fiyatlardır

Yurt Dışı Araç Kiralama İçin Sigorta Satın Almalı mıyım?

Araç kiralarken mutlaka sigorta şartları hakkında bilgi almanızı öneririm. En ufak bir hasar anında ne ile karşı karşıya kalacağınızdan emin olun. Bazı şirketler belirli bir miktara kadar hasar sigortasını dahil ederken, full kapsam için genelde ekstra ödeme yapmanız gerekiyor.

Bazı şirketlerde ise hiçbir sigorta dahil olmuyor. Kiralayacağınız şirket ile imzaladığınız sözleşmeyi mutlaka okuyun ve sözlü olarak sigorta teyidi alın. Tabi ekstra ödemeleri yapıp yapmamak sizin tercihinize bağlı ama stressiz bir tatil için full coverage sigorta yapmanızı tavsiye ediyorum.

Aracı Nasıl Teslim Alırım?

Aracı teslim alırken arabayı size teslim eden görevli ile arabanın her tarafını mutlaka kontrol edin. Benzin seviyesini ve bulunan çizik vb. hasarları not edin ve teslim kağıdına yazıldığından emin olun. Aynı zamanda fotoğraflarını da çekmeyi unutmayın.

Aracı Nasıl İade Ederim?

Aracı teslim ederken kiraladığınız şirketin seçtiğiniz teslim bürosuna giderken teslim aldığınızdaki benzin seviyesinde götürmeyi unutmayın 🙂 Teslim ettiğiniz görevli ile teslim alırken aldığınız teslim fişindeki hasarların dışında bir hasar varsa belirtin. Teslim ederken de sonradan adınıza faturalandırılabilecek hasarlara karşı aracın fotoğraflarını çekmeyi unutmayın 🙂

Sözleşme Doldururken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kredi kartınızda hiç beklemediğiniz bir anda bir harcama görmemek adına yurt dışında araç kiralarken dikkat etmeniz bir takım noktalar bulunuyor.

Aracın Sigorta Kapsamı

Araç kiralamak istediğinizde size verilen teklif aracın sigortasız fiyatıdır. Nasıl olsa yurt dışındayım herhalde kaza yapmam demeyin; bütçeniz varsa araç kiralarken “full coverage” yani tam koruma paketini de satın alın. Bu full kasko ile herhangi bir kaza durumunda sizi büyük bir sorumluluktan (büyük maddi kayıplardan) kurtaracak bir superman. Aracı kiralayacağınız gün başına ekstra ücret ödeyerek satın alabilirsiniz. Kaskoların günlüğü ortalama € 10 – € 20 arasında değişiyor.

Bu arada araç kiralarken bırakacağınız kredi kartınıza bloke konulabiliyor. Sigorta satın aldığınızda bu bloke ortadan kalkabiliyor ya da daha düşük bir miktarda bloke konuluyor. Bu blokenin amacı da maddi zarara karşı acentelerin kendilerini güvence altına almak istemeleri. Bloke miktarı genellikle araç kiralayacağınız firmaya ve kiralayacağınız aracın marka ve modeline göre değişkenlik gösteriyor.

Araç kiralamadan önce şartları okursanız kredi kartınıza bloke konup-konmayacağı, ne kadar bloke konulacağı detaylı olarak anlatılıyor. Eğer verdiğiniz kredi kartında limit yoksa maalesef internetten araç kiralama işlemini tamamlanmamış oluyor.

Eee aracı teslim ettim, parasını ödedim, bu bloke kalkacak mı derseniz evet kiraladığınız şirket bankaya bu durumu bildiriyor. Eğer araçta bir problem yoksa blokeniz bankanız tarafından kaldırılıyor.

Aracın Hasar Kontrolü

Aracı teslim alırken; aracın hasarı varsa detaylı olarak hasarın nerede ve ne olduğunu anlatan bir kağıt da teslim almalısınız. Aracın sağına solunu dikkatli olarak inceleyin. Eğer gözünüze çarpan bir hasar varsa bu kağıda ekletmeniz gerekiyor.

Aracı teslim ederken bu kağıtta yazan hasarlara ek başka hasar varsa ve eğer sigortanız da yoksa ekstra ücret talep edilebilir.

Kilometre Limiti

Eğer uzun süreli araç kiralama yapmayı planlıyorsanız; büyük ihtimalle kiralayacağınız araç için sınırsız kilometre hakkı verilecektir. Bunu sözleşmenizde unlimited km olarak görebilirsiniz.

Ancak eğer kısa süreli araç kiralama yapacaksanız kilometre sınırınız olacaktır. Bu sınırı geçmeniz durumunda da kilometre başına ekstra ücret talep edilecektir. Böyle bir sürpriz ile karşılaşmamak için kiralama sırasında sözleşmenizi dikkatlice okumalısınız.

Kiralama yapacağınız araç için sınırlı kilometre şartı varsa; uzun yol yapacaksanız kiralayacağınız gün başına ekstra ücret ödeyerek sözleşmenize sınırsız kilometre ek teminatı da ekleyebilirsiniz.

Yakıt

Kiralama şirketleri genellikle aracı dolu depo ile teslim edip, dolu depo ile teslim alıyor. Eğer aracı dolu olarak teslim alıp eksik depo ile teslim ederseniz; muhtemelen araç teslimi sırasında eksik depo bedeli size faturalandırılacaktır.

Bu noktada size tavsiyem; aracı teslim alırken yakıt göstergesi ve kilometre kadranı aynı kareye sığacak şekilde fotoğrafını çekmeniz ve aracı teslim ederken depoyu aynı şekilde bırakmanız şeklinde olacaktır.

Ek Sürücü

Normalde araç kiralama yaptığınızda aracı sadece bir sürücünün kullanma yetkisi bulunuyor. Birçok araç kiralama şirketi ikinci sürücünün aracı kullanma yetkisi için ekstra ücret talep etmektedir. (Bu durum yurt dışına özel değil, yurt içinde de bu kural geçerli) Eğer ikinci sürücü için ek teminat almadan aracı diğer sürücü kullanıyorsa ve araç kazaya karışırsa bu durumda aracın bütün sigortası geçersiz sayılacak. Aracı iki veya daha fazla kişi kullanmayı planlıyorsanız; mutlaka ek sürücü teminatı almalısınız.

Başkasına Ait Kredi Kartı İle Araç Kiralama

Maalesef başkasına ait kredi kartı ile araç kiralaması yapmak şirketlerin kabul ettiği bir şey değil. Bazı şirketler kart sahibini şahsen isterken bazıları için kartın ibrazı yeterli. Dolayısıyla size tavsiyem kiralama yapmadan önce şirketin araç kiralama şartlarını araştırmanız.

Ayrıca şirketten şirkete değişen uygulamalar olduğundan kredi kartı gerekmeden kiralama yapabileceğiniz yerel şirketler bulabilirsiniz. Genellikle depozitoyu da nakit teslim edip araç tesliminde geri alabiliyorsunuz. Selanik Havaalanından yerel bir şirketten yaptığım bir araç kiralamasında depozito bile istememişlerdi, ödemeyi de nakit olarak gerçekleştirmiştim 🙂

Yurt Dışında Araca Yakıt Alma

Avrupa’da birçok ülkede benzin istasyonlarında genelde çalışan kimseyi göremiyorsunuz. Çünkü sürücüler yakıtlarını kendileri dolduruyor. Eğer yakıt doldurmak için yardıma ihtiyacınız varsa; yakıtı almak için önce almak istediğiniz yakıt miktarının ücretini ödedikten sonra yakıtınızı alabilirsiniz. Yakıt ödemenizi kredi kartı ve nakit olarak yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödemeyi çok tavsiye etmiyorum. Çünkü genellikle kredi kartınızdan belirli bir ücret bloke ediliyor ve sonra alacağınız yakıt miktarına göre para çekme işlemi gerçekleşiyor. Blokenin kaldırılması da hafta sonuna denk geldiyse birkaç günü bulabildiği için sadece pompa üzerinden kredi kartı ile ödeme yapan istasyonları tercih etmemeye çalışın.

Normal bir istasyonda ya da nakit alım yapabileceğiniz bir benzin istasyonundan kolaylıkla benzininizi alıp yolunuza keyifle devam edebilirsiniz.

Kaza Haline Ne Yapmalıyım?

Araç kiralaması yaptığınız şirketler size herhangi bir durumda arayabileceğiniz bir telefon numarası vermektedir. En ufak bir hasar anında mutlaka bu numaradan kiralama şirketine ulaşın. Aracın fotoğraflarını bütün açılardan çekin ve mutlaka tutanak tutun. Eğer kazaya başka araçlar da karışmış ise tutanağı imzalatın. Kazanın boyutuna göre gerekirse polis çağırmayı da aklınızda bulundurun. Umarım bu kısımla ilgili bir sorun ile karşılaşmadan keyifle tatilinizi yaparsınız.

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Araç kiralarken iptal seçeneklerine mutlaka göz atın. Genelde birçok araç kiralama şirketinde ücretsiz iptal seçeneği bulunsa da bazı firmalar iptal için ücret talep edebiliyor. Seyahatinizden önce eminim ekstra masraf yapmak istemezsiniz.
  • Havalimanı araç kiralama ücreti genellikle şehir merkezinden araç kiralamaya göre biraz daha pahalı olabiliyormuş. Ben genelde internet üzerinden erken rezervasyon indirimi kullanarak yaptığım için böyle bir durumu yaşamadım.
  • Araç kiralamak için çok geç kalmayın. Gideceğiniz yer küçük bir şehir ise acentelerde araç kalmayabilir ya da ücretleri biraz daha fazla olabilir.
  • Araç kiralamak istediğiniz tarihler de çok önemli tabi ki. 26 Aralık Prag seyahatim için araç bulamıyorum. Çünkü acenteler tatiiiil.
  • İnternetten araç kiralama şartlarını dikkatlice okumayı unutmayın. Kredi kartınızda limit yoksa ve araç kiralama şirketiniz bloke sistemi ile çalışıyorsa; araç kiralaması yapamıyorsunuz.
  • Uzun süreli bir yolculuk planınız varsa kilometre sınırı olmayan araç kiralamayı tercih edin. Çünkü kilometre sınırınız dolduğunda her kilometre için ekstra ücret ödemek istemezsiniz.
    Aracı birden fazla kişi kullanacaksa mutlaka ek sürücü teminatı satın alın.
  • Aracı teslim alırken mutlaka detaylı olarak inceleyin. Gözünüze çarpan hasar olursa teslim sırasında bunu yazılı olarak bildirin ki sizden kaynaklı olmayan hasarlar için sonradan ek ücret ödemeyin.
  • Aracın depo kontrolünü mutlaka yapın ve kesinlikle deponun fotoğrafını çekip bunu yetkili kişi ile onaylayın. Depoyu nasıl aldıysanız o şekilde bırakmanız gerekiyor.

🔵Yurt Dışı Pasaport İşlemleri detaylı bilgi için tıklayın >>
🔵Schengen Vize Başvurusu detaylı bilgi için tıklayın >>