Havayolu Şirketleri Bagaj Kuralları

Havayolu firmalarının bagaj kuralları birbirine benzer olsa da aslında her havayolu şirketinin birbirinden uygulaması, talep ettikleri ücretler ve yönetmelikleri birbirinden oldukça farklı. Taşıyacağınız bagaj, spor ya da müzik ekipmanları ile seyahatiniz için en uygun havayolunu seçebilmeniz için Türkiye’de en çok kullanılan havayolu firmalarının bagaj kurallarını detaylı olarak inceledim.

🔴Yurt Dışına Çıkarken Havalimanında Ne Yapmalıyım? >>

Türk Hava Yolları (THY)

Dünyanın önde gelen havayolu şirketleri arasında anılan Türk Hava Yolları, 1933 yılında 5 uçakla başladığı yolculuğuna şu an 344 (yolcu ve kargo) uçaktan oluşan filosu ile devam ediyor. 2023 yılı sonunda kadar kargo uçakları dahil, toplam uçak sayısının 500 olmadı hedefleniyor.

THY Bagaj Hakkı

Bagaj hakları seyahat ettiğiniz güzergâh ve uçuş sınıfına göre değişiklik göstermektedir. Standart bir bagajın en, boy ve genişlik toplamı en fazla 158 cm olarak kabul edilmektedir.

Economy Class’ta seyahat edecek olanlar için her bir parçanın ağırlığı en fazla 23 kg*, Business Class’ta ise her bir parçanın ağırlığı en fazla 32 kg olabilir.

Bebek yolcuların da bagaj hakkı bulunmaktadır. Bagaj en fazla 23 kg’lik bir parça olabilir. Bagaj hakkına ek olarak, boyut uzunluğunun toplamı 115 cm’yi geçmeyen bir puset de taşınabilir.

Çocuk yolcuların bagaj hakkı, yetişkin yolcularla aynıdır.

❗Brezilya ya da Arjantin’den başlayan, Türkiye veya Türkiye dışı noktalara varışlı seyahatlerde Economy ve Business Class kabinlerde her bir parçanın ağırlığı en fazla 32 kg olmalıdır.

❗2 yaş altı bebek yolcuların tüm dış hat seferlerinde bagaj hakkı, Business Class ve Economy Class’ta en fazla 1×23 kg olabilir. Bu bagaja ek olarak 1 adet tamamen katlanabilir bebek arabası ya da bebek puseti kabul edilmektedir. Bu bagaj için boyut limiti 115 cm’dir.

Standart bir bagaj ağırlığı en fazla 32 kg olabilir. 32 kg’dan ağır bagajlar tek parça olarak kabul edilmeyip, bu bagajların bölünmesi ya da kargo olarak taşınması gereklidir.

Seyahat Sınıfı Serbest Bagaj Hakkı
Yetişkin/Çocuk Bebek
Business 30 kg 10 kg
Economy 20 kg 10 kg
Promosyon 15 kg 10 kg
Miles & Smiles Üyelerine Özel Ekstra Bagaj Hakkı
Kart statüsü Özel Bagaj Hakkı
Classic plus 10 kg (iç ve dış hat)*
Elite İç ve dış hat seferlerinde 20 kg ya da Parça bazlı uygulama yapılan noktalarda 1 parça bagaj
Elite plus İç ve dış hat seferlerinde 25 kg ya da Parça bazlı uygulama yapılan noktalarda 1 parça bagaj

THY Kabin Bagajı

Üst düzey konforla seyahat etmek için bagaj kurallarına dikkat etmeniz gereklidir. Güvenliğinizi tehdit etmeyecek, ağırlığı ve boyutları standartlara uygun eşyalarınızı kabin bagajınızda taşıyabilirsiniz.

Kabin Bagajı Taşıma Hakkı
Maksimum Adet Maksimum Ölçüler*
Business Class 2 adet 8 kg (bagaj başına)
Economy Class 1 adet 8 kg 23x40x55 cm
Çocuk yolcu
Bebek yolcu

THY Evcil Hayvan

THY ile evcil hayvanlarınızla birlikte güvenli ve konforlu bir seyahat edebilirsiniz. Havalimanında ödeyeceğiniz ek ücretle, minik dostunuzun güvenliğinden endişe etmeden rahat ve huzurlu bir uçuş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kabin içinde ve kargo bölümünde canlı hayvan taşınabilmesi için rezervasyonun uçuş saatinden en geç 6 saat öncesine kadar yapılması ve onaylı olması gereklidir. Uçak tiplerine göre kabinde taşınabilecek canlı hayvan sayısının sınırlı olduğunu için evcil hayvanınızın uçağa kabul işlemlerini erkenden yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

Kaybolma riskine karşı evcil hayvanınızın kafesinin üzerinde mutlaka ad soyadınızın, adresinizin, telefon numaranızın, evcil hayvan sayısının ve evcil hayvanınızın adının yer aldığı bilgilendirme etiketine yer verin. Evcil hayvanınıza ait sağlık belgesi ve aşı kâğıdı gibi evrakları kabul işlemleri sırasında yanınızda bulundurun.

Bu arada önemli bir bilgilendirme yapmalıyım. Seyahatinizde taşınacak olan evcil hayvanınız, bagaj hakkınıza dahil olmadığı için ekstra ücrete tabi olacaktır.

Evcil Hayvan Taşıma İle İlgili Önemli Bilgilendirme

Evcil hayvanınızın kafesiyle birlikte ağırlığı 8 kg’ı geçmiyorsa ve kafes ebatları 23 cm yükseklik x 30 cm genişlik x 40 cm uzunluk boyutlarını aşmıyorsa uçağın kabin bölümünde taşınabilir.
Hamile evcil hayvanlar ve 10 haftadan küçük kedi ya da köpek yavruların uçuş izni bulunmamaktadır.
Kediyle köpeği ya da kediyle kuşu aynı uçakta farklı kabinlerde olsa bile taşınmamaktadır. Köpekle kuşu farklı kabinlerde ya da aynı kabin içinde mümkün olan en uzak mesafede taşınmaktadır. Bu nedenle herhangi bir problem yaşamamak adına canlı hayvanınızın uçuş rezervasyonunu erkenden yapmalısınız.

İç Hat Seferlerinde Evcil Hayvan Taşıma Ücretleri
Taşıma Tipi Ağırlık Sabit Ücret
Kabinde taşınan evcil hayvan (PETC) 0-8 kg 70 ₺
Kargoda taşınan evcil hayvan (AVIH) 9-15 kg 110 ₺
Kargoda taşınan evcil hayvan (AVIH) 16 kg ve üzeri 170 ₺

Dış Hat Seferlerinde Yolcu Kabininde Evcil Hayvan Taşıma

Evcil hayvan ve kafesin toplam ağırlığı 8 kg’ın altındaysa, evcil hayvanınızı yolcu kabininde taşıyabilirsiniz. Evcil hayvan ve kafesin toplam ağırlığı seyahat edeceğiniz güzergâh için geçerli olan fazla bagaj ücretiyle çarpılır. Söz konusu ücret 70 USD üzerindeyse hesaplanan değer, altındaysa 70 USD yolcudan tahsil edilir.

Yolcu Kabininde Evcil Hayvan Taşıma Ücreti(PETC)
Hesaplanan değer Taşıma ücreti
PETC ücreti < 70 USD 70 USD
PETC ücreti ≥ 70 USD Fazla bagaj ücreti

Dış Hat Seferlerinde Kargo İle Evcil Hayvan Taşıma

Evcil hayvan ve kafesin toplam ağırlığı 8 kg’ın üzerindeyse kargo bölümünde taşınmaktadır. Evcil hayvan ve kafesin toplam ağırlığı seyahat edeceğiniz güzergâh için geçerli olan fazla bagaj ücretiyle çarpılır. Söz konusu ücret 140 USD üzerindeyse hesaplanan değer, altındaysa 140 USD yolcudan tahsil edilir.

Kargo Bölümünde Evcil Hayvan Taşıma (AVIH)
Hesaplanan değer Taşıma ücreti
AVIH ücreti < 140 USD 140 USD
AVIH ücreti ≥ 140 USD Fazla bagaj ücreti

                      🔴 2020 Yurt Dışı Harç Pulu >>

THY Müzik Ekipmanları

Müzik ekipmanlarının taşınmasında standart kabin bagajı kuralları geçerlidir. Taşıma kabıyla birlikte toplam boyutları 118 cm’yi (en+boy+yükseklik) geçmeyen gitar, saz vb. gibi küçük müzik aletleri kabin içinde ücretsiz taşınmaktadır. Bu ölçülerin dışında yer alan çellonuzu da ücretli olarak kabinde taşıyabilirsiniz. Çelloyu taşımak için en az 48 saat önce rezervasyon yapmanız gereklidir.

Kontrbas gibi boyutları büyük olan müzik ekipmanları kargo bölümünde kayıtlı bagaj olarak taşınmaktadır. Bu tür müzik ekipmanlarının kargo bölümünde taşımak için sert ve dayanıklı bir taşıma kabının içinde teslim etmelisiniz. Check-in işlemi sırasında teslim edeceğiniz bu ekipmanlar bagaj bandına yerleştirilmeden, özel olarak taşınmaktadır. Bu arada bagaj hakkını aşmadığınız durumunda fazla bagaj ücreti ödemeniz gerekmiyor.

Müzik ekipmanlarının taşınması hakkında daha fazla bilgi almak için satış ofislerimizle ya da çağrı merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

THY Spor Ekipmanları

Spor ekipmanları sadece kayıtlı bagaj olarak kabul edilip, kargo bölümünde taşınmaktadır. Spor ekipmanları listesinde adı yer almayan ekipmanlara özel ücretler uygulanmaz ve bu ekipmanlar kayıtlı bagaj olarak değerlendirilir. Ağırlığı 32 kg’ı aşan spor ekipmanları 2 ya da daha fazla parçaya ayrılarak her bir parça için ayrı ücret alınır.

Rezervasyon sırasında spor ekipmanlarının boyutları hakkında ilgili personeli bilgilendirmeyi unutmayın. Bu ekipmanların hasarı engelleyecek şekilde paketlenmiş olarak özel çantasında taşınması ve check-in işlemi sırasında bagaj bandına yüklenmemesi gereklidir.
Maldivler – Kolombo ya da Kilimanjaro – Mombasa gibi stopover (duraklama) içeren seyahatlerde, tüm spor malzemeleri için 30 avro tahsil edilir.

THY Bagaj Kısıtlamaları

Kabin bagajı konusunda uluslararası uçuş kuralları çerçevesinde bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Seyahatinizi uçak ile yapacaksanız uçuşunuzun sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için kabin bagajınızda taşımayı düşündüğünüz yasaklı maddeleri aşağıdaki listeden kontrol edebilirsiniz.

THY Kabin İçine Alınmayacak Maddeler
Her türlü ateşli ya da ateşsiz silah
Oyuncak silahlar ya da silah şeklinde çakmaklar
Her türlü makas ya da çakı
Her türlü sopa (golf, beyzbol, kriket)
Sivri uçlu şemsiyeler
Kamp ocakları
Dikiş seti
Elektroşok ya da biber gazı gibi kişisel savunma araçları

Peki neler taşıyabilirim diyorsanız; aşağıdaki maddeleri taşımanızda hiçbir problem olmayacaktır.

THY Kabin İçine Alınabilecek Maddeler
İlaç (Katı ya da sıvı ilaçlarınız orijinal paketinde olmalı ve yanınızda ilaç kullanmanız gerektiğini belirten doktor raporu bulunmalıdır.)
Bebek maması (Bebeğinizin de sizinle birlikte seyahat etmesi gereklidir. Uçuş sırasında ancak bebeğinizin ihtiyacını karşılayacak kadar sıvı ya da katı bebek mamasını yanınızda bulundurabilirsiniz.)
Solunum cihazı
Parfüm (En fazla 100 ml’lik şişelerde taşımanız gereklidir.)
Bir adet çakmak (Çantanızda bulundurmamanız ve üzerinizde taşımanız gereklidir.)
Makyaj malzemeleri (krem, losyon, maskara, ruj)
Tıraş köpüğü, diş macunu
Kontakt lens sıvısı
Tenis ya da squash raketi (Özel çantasıyla birlikte taşımanız gereklidir.)
Deodorant (100 ml’den daha küçük boyutlarda taşınabilir)

Pegasus

En uygun fiyat politikası ile düşük maliyetli havayolu taşıyıcısı olarak hizmete başlayan Pegasus, 1990 yılından itibaren aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Pegasus Bagaj Hakkı

Pegasus seyahatlerinde bir kabin bagajı ile bir kadın el çantası ya da bir laptop çantası taşınabilir. Kabin bagajı 8 kg ağırlığını aşmayan; 55 cm x 40 cm x 20 cm boyutlarında olmalıdır.

Yurt İçi Paketleri Bagaj Hakkı
Seyahat Sınıfı Maksimum Ağırlık Maksimum Ölçü
EKO 1 Kayıtlı Bagaj

1 Kabin Bagajı

1 El Çantası ya da 1 Laptop Çantası

Kayıtlı Bagaj: 15 kg

Kabin Bagajı: 8 kg

AVANTAJ 1 Kayıtlı Bagaj

1 Kabin Bagajı

1 El Çantası ya da 1 Laptop Çantası

Kayıtlı Bagaj: 20 kg

Kabin Bagajı: 8 kg

BUSINESS FLEX 1 Kayıtlı Bagaj

1 Kabin Bagajı

1 El Çantası ya da 1 Laptop Çantası

Kayıtlı Bagaj: 15 kg

Kabin Bagajı: 12 kg

Tüm yolcuların kabin içerisinde 1 kabin bagajı ve 1 el çantası/laptop çantası taşıma hakkı vardır. Bagaj ve çanta boyutları aşağıda belirtilen ölçüler ile sınırlıdır.

Yurt Dışı Paketleri Bagaj Hakkı
Seyahat Sınıfı Maksimum Ağırlık Maksimum Ölçü
SUPER EKO 1 Kabin Bagajı

1 El Çantası ya da 1 Laptop Çantası

Kabin Bagajı: 8 kg
EKO 1 Kayıtlı Bagaj

1 Kabin Bagajı

1 El Çantası ya da 1 Laptop Çantası

Kayıtlı Bagaj: 20 kg

Kabin Bagajı: 8 kg

AVANTAJ 1 Kayıtlı Bagaj

1 Kabin Bagajı

1 El Çantası ya da 1 Laptop Çantası

Kayıtlı Bagaj: 20 kg

Kabin Bagajı: 8 kg

BUSINESS FLEX 1 Kayıtlı Bagaj

1 Kabin Bagajı

1 El Çantası ya da 1 Laptop Çantası

Kayıtlı Bagaj: 20 kg

Kabin Bagajı: 12 kg

Pegasus Evcil Hayvan

Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 8 kg ağırlığı geçtiği takdirde evcil hayvan havalandırma sistemli kargo kompartımanında taşınmaktadır. Bu kapsamda taşınacak evcil hayvanlar iki gruba ayrılır;

🔻AVIS (AVIH Small): 8 kg ila 15 kg arasında ağırlığı olan AVIH
🔻AVIB (AVIH Big): 15 kg üzeri ağırlığı olan AVIH.

Bir uçuşta en fazla üç adet AVIH evcil hayvan taşınabilir.

Pegasus uçuşlarında evcil hayvan taşımacılığını “Özel Hizmet” olarak sunduğu için ücrete tabidir. Pegasus tarafından evcil hayvan taşımacılığı kapsamında iç hat uçuşlarında sadece kedi, köpek ve kuş taşınmasına, dış hat uçuşlarında ise sadece kedi ve köpek taşınmasına izin verilmektedir. Vahşi, yırtıcı, dövüşçü köpek ve kuşların taşınmasına izin verilmemektedir. Kangal köpekleri en fazla altı aya kadar taşınma olup, American Pit Bull, American Staffordshire Terrier, Boxer, American Bulldog, Caucasian, Chow, Doberman, Dogo Argentinos, Fila Brazileiro, Japanese Tosa, Mastiff, Mastino Napoletano, Pit Bull Terrier, Presa Canario ve Rottweiler cinslerinin taşınmasına izin verilmemektedir.

Evcil hayvanların uçuşa kabul edilmesi için 12 haftadan (3 ay) büyük olmaları gerekmektedir. Hamile evcil hayvanlar ile anne sütünden kesilmemiş yavru kedi ve köpekler ile emziren anneler uçuşa kabul edilemez.

Genel Taşıma Talimatları

🔻Kafeslerinin kilitleri demirden, güvenli ve sağlam olmalıdır.
🔻Kafeslerin havalandırma bölümleri olmalıdır.
🔻Kafesler taşınması kolay malzemelerden yapılmış olmalıdır.

Havalandırma Şartları

🔻Kafesin yeterli havalandırmaya sahip olması ve üç tarafının hayvanın nefes alması için açık olması gerekir.
🔻Hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir.

Emniyet Şartları

🔻Kafes, hayvanın içinde rahatça ayakta durabileceği, yatabileceği, dönebileceği büyüklükte olmalıdır.
🔻Kafes iç kenarlarının yumuşak ve hayvana zarar vermeyecek yapısı olmalıdır. Kafesin dış kenarlarının da emniyetli ve sivri uçlu, sert ve keskin malzemelerden yapılmış olmaması gereklidir.
🔻Kafesin, içeriden ve dışarıdan açılamayacak, yabancı madde giremeyecek ve hayvanın kaçmasına izin vermeyecek kadar sağlam ve kilidinin kontrol edilmiş olması gereklidir.

Canlı Hayvanın Rahatı ve Sağlık Şartları

🔻Her kafes temiz, dezenfekte edilmiş ve sterilize olmalıdır. Bu şartlardan hayvanın sahibi sorumludur.
🔻Kafesin yüklendiği bölge mümkün olduğu kadar sessiz ve karanlık olmalıdır.
🔻Ambarda taşınacak canlı hayvanların check-in (uçuşa kayıt) işlemleri sırasında hayvanlarda herhangi bir huysuzluk veya saldırgan davranış görülürse, görevli personel tarafından misafirlere sakinleştirici ilaç verilmesi önerilebilir.

Yiyecek ve İçecek Şartları

🔻Kafes içindeki hayvana gecikme ve aksaklıklar durumunda yiyecek ve içecek sağlanmalıdır.
🔻Hayvanın seyahat esnasında ihtiyacı olan yiyecek ve içeceğin temininden sahibi sorumludur.
🔻Yeterli miktarda ve uçuşa kabul edilebilir içerikte yiyecek ve içecek kafes içinde hayvana sağlanmalıdır.

Pegasus Bagaj Kısıtlamaları

🔻Uçağa zarar verip tehlike oluşturabilecek sızıntıların önlenmesi amacıyla Pegasus uçuşlarında zeytinyağı, pekmez, bal ve diğer sıvı gıda maddeleri ile içeceklerin taşınması aşağıdaki şartlar kapsamında mümkündür.
🔻Pegasus, belirtilen şartları karşılamayan zeytinyağı, pekmez, bal ve diğer sıvı gıda maddesi ve içecek içerikli bagaj taşımayı kabul etmeme hakkını saklı tutar.
🔻Şişe içindeki zeytinyağı, pekmez, bal, diğer sıvı gıda maddeleri ve içecekler yalnız Kayıtlı Bagaj içerisinde uçağın özel bagaj bölümünde taşınabilmektedir.
🔻Yolcu başına azami taşıma sınırı ambalaj ile birlikte 5 litredir.
🔻Basınç altında sızıntı olmaması için şişenin en az %5’lik kısmı boş olmalıdır.
🔻Kayıtlı Bagaj Pegasus tarafından sınırlı izin (limited release) etiketi düzenlenerek kabul edilir.
🔻Taşınacak zeytinyağı, pekmez veya bal deliği olmayan ve sızıntı yapmayan bir plastik poşete konulduktan sonra kilitli poşet ise ağzı kilitlenmeli, değilse sıkıca bağlanmalıdır. Daha sonra eşya deliği olmayan ve sızıntı yapmayan ikinci bir plastik poşete daha konulduktan sonra kilitli poşet ise ağzı kilitlenmeli, değilse sıkıca bağlanmalıdır. Eşya iç kısmında koruyucu katmanı (köpük, havalı plastik, vb.) olan sert bir kutuya yerleştirilmeli, kutu bantla kapatılmalı ve isim etiketi yapıştırılarak kutunun kime ait olduğu belirtilmelidir.
🔻Pegasus, yurt dışına çıkarılan veya yurt dışından getirilen zeytinyağı, pekmez veya bal ürünlerinin gümrük işlemleri veya kayıtlı bagaj yükleme/indirme işlemleri sırasında gıda ve/veya ambalajında meydana gelebilecek hasarlardan veya sızıntılardan dolayı herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Özel Hizmet / Ekipman Taşıma Ücretleri

Yurt İçi Müzik Aleti ve Spor Ekipmanları Taşıma Ücretleri
Açıklama Ücret
Golf 50₺
Yurtiçi çıkışlı yurtdışı devamı olan seferlerde uçuşa kabul esnasında tespit edilen limit dışı el bagajı 150₺
Dalgıç Takımı 50₺
Bisiklet 60₺
Bebek Arabası Koruma Ambalajı 15₺
15 kg üzerinde ağırlığı olan uçak altında taşınabilen evcil hayvan 215₺
8 kg ile 15 kg arasında ağırlığı olan, uçak altında taşınabilen evcil hayvan 150₺
Ambulift 165₺
Cenaze 600₺
Çocuk Cenazesi 300₺
Lounge 58₺
8 kg’a kadar ağırlığı olan kabinde taşınan evcil hayvan 70₺
Kayak Takımı 50₺
Özel Taşınabilir Aletler ve Müzik Ekipmanları 50₺
Sörf 60₺
Refakatsiz Çocuk 40₺
Tekerlekli Sandalye(Kabine kadar) 0₺
Tekerlekli Sandalye (Uçak merdivenine kadar) 0₺
Tekerlekli Sandalye (Sadece merdivene kadar) 0₺
Silah 25₺
Yurt Dışı Müzik Aleti ve Spor Ekipmanları Taşıma Ücretleri
Açıklama Ücret
Golf 30 USD
Yurtdışı çıkışlı seferlerde uçuşa kabul esnasında tespit edilen limit dışı el bagajı 80 USD
Dalgıç Takımı 30 USD
Bisiklet 50 USD
Bebek Arabası Koruma Ambalajı 6 USD
8 kg’a kadar ağırlığı olan kabinde taşınan evcil hayvan 50 USD
Lounge 61 USD
Kayak Takımı 30 USD
Özel Taşınabilir Aletler ve Müzik Ekipmanları 45 USD
Sörf 50 USD
Refakatsiz Çocuk 45 USD
Tekerlekli Sandalye(Kabine kadar) 0 USD

Atlas Jet

İlk uçuşunu 1 Haziran 2001’de gerçekleştiren Atlasglobal iç ve dış hat tarifeli uçuşlarına 2004 yılında yolculara uçakta uluslararası kalite ve konfor standartları sunmak amacıyla başlamıştır.
Sadece iki uçak ile faaliyete başlayan Atlasglobal filosunu 16 uçağa çıkartarak; 35 farklı ülkede 50’den fazla noktaya uçmaktadır. Türkiye içerisinde ve Asya, Rusya, BDT Bölgesi, Orta Doğu ve Avrupa’ya tarifeli uçuşlar gerçekleştirmektedir.

Atlas Jet Bagaj Hakkı

Yolcu bütün bagajlarını Atlasglobal’e teslim ettikten sonra Atlasglobal personeli tarafından her bagaj için yolcunun ismini, uçuş numarasını ve bilette ki uçulacak şehirleri belirten etiketi teslim almalıdır.

Ücretsiz bagaj hakkı uçuş sınıfına ve hattına göre değişebilmektedir.

Türkiye İç Hat ve Kuzey Kıbrıs uçuşları Dış Hat Uçuşları *** Kuveyt
Business Class – Fırsat 20 kg 30 kg 40 kg
Business Class – Y. Esnek 30 kg 40 kg 50 kg
Business Class – Esnek 30 kg 40 kg 50 kg
EkonomiPlus – Fırsat 15 kg 20 kg 30 kg
EkonomiPlus – Kısıtlı 20 kg 30 kg 40 kg
EkonomiPlus – Y.Esnek 20 kg 30 kg 40 kg
EkonomiPlus – Esnek 20 kg 30 kg 40 kg
Business Class 30 kg 40 kg 50 kg

Ücretsiz bagaj haklarını gösteren bu tablo tüm ekonomi sınıfları için geçerlidir.

🔻Bebekler için ücretsiz bagaj hakkı 10 kg’dir.
🔻Kıbrıs ve Türkiye arasında gerçekleştirilen uçuşlarda; öğrenciler için ücretsiz ekstra +5 KG bagaj (fırsat sınıfları hariç) uygulanacaktır.
🔻Kişisel eşyaların, boy limitlerini aşması durumunda bu eşyalar kabin bagajı olarak işleme alınacaktır.
🔻Yolcu beraberindeki kabin bagajının, yapılan ağırlık ölçümü sonucu limitleri aşması durumunda, yolcudan KG başına fazla bagaj ücreti tahsil edilecektir
🔻Gidiş-Dönüş uçuşlarda bagaj hakkı, seyahat başlangıç noktasına göre hesaplanacaktır.

Atlasmiles üyeleri için uygulanan bagaj hakları;

🔻Atlasmiles Silver +5kg
🔻Atlasmiles Gold +10kg
🔻Atlasmiles Platinum +15kg

Atlas Jet El Bagajı

Kabine alacağınız bagajlarınız ayak altına veya baş üstü kabin rafına sığacak büyüklükte olmalı, maksimum 25x45x56 cm ölçülerinde olmalı ve ağırlığı 8 KG aşmamalıdır. Bu ölçülere uymayan el bagajları uçağın alt bölümüne alınacaktır. Bagajlarınızın içine ve dışına isim ve adres etiketi yapıştırılmalıdır.

1 Nisan 2012 tarihi itibari ile de tüm iç hat uçuşlarında uygulanmaya başlanan kabin bagajlarının taşınmasına yönelik sınırlama getirilen sıvılar, uçak altı bagajlarda havayolu işletmesinin kuralları içerisinde taşınabilmektedir.

Söz konusu uygulama ile yolcuların seyahatleri esnasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmamakta olup miktarı kısıtlanıyor. Her yolcu yaklaşık 20 cm x 20 cm boyutlarında 1 litrelik ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde her birinin hacmi 100 ml’yi geçmemek üzere sıvı, jel ve sprey ürünlerini bulundurabilecek.

Atlas Jet Spor ve Müzik Ekipmanları

Atlas Jet ile spor ve müzik malzemelerinizi belirli ücret karşılığında taşıyabilirsiniz. İç hatlarda ve dış hatlarda golf ve kayak takımlarının ilk malzemeleri ve 15 kg’dan az ise ilk bisiklet ücretsiz olup, 15 kg’dan fazla ve/veya ikinci takımlar/bisiklet ücrete tabidir. Tüm spor malzemelerinin taşınma şartları hakkında herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Bu nedenle Atlas Jet çağrı müşteri hizmetlerinden veya seyahat acentenizden detaylı bilgi isteyiniz.

Atlas Jet Evcil Hayvan Taşıma

Kabin içinde taşınabilen hayvanlar kedi, köpek ve küçük kuşlar (saka, muhabbet kuşu, kanarya, papağan) ile sınırlıdır. Sayı sınırı bulunduğundan kabinde evcil hayvan taşınması, ancak rezervasyon yapılması ile mümkün olmaktadır.

Atlas Jet Bagaj Kısıtlamaları

Zeytinyağı, turşu, salça gibi akıcı maddeler; aseton, kolonya gibi yanıcı maddeler ve bagaj niteliği taşımayan teneke kutu, çuval, naylon torba, bidon gibi eşyaların serbest bagajınızda veya kabin bagajını olarak hiçbir şekilde uçağa alınmayacağı unutulmamalıdır.

Onur Air

14 Nisan 1992 yılında kurulmuş olan Onur Air, günümüzde iç hatlarda 14 önemli noktaya, dış hatlarda ise tarifeli ve tarifesiz olarak 25 ülkede 120’yi aşkın noktaya uçuş düzenliyor.

Onur Air Bagaj Hakkı

Serbest Bagaj hakkı iç hatlarda 15 kg, dış hatlarda ise 20 kg’dır.

Sade Paket

(serbest bagaj hakkı)

Standart Paket Premium Fleks Paket
İç Hat Uçuşları 15 kg 20 kg 25 kg
Dış Hat Uçuşları 20 kg 25 kg 30 kg

Onur Air Bagaj Kuralları

🔻Özel spor malzemeleri (sörf, kayak, okçuluk, golf, dalış takımı vs.) için kontuarda iç hat uçuşlarda takım başına 40 TL, dış hatlarda ise 30€ ücret tahsil edilmektedir.
🔻Uçak altına verilecek koliler dağılmayacak şekilde ve 15 kg’ı geçmeyecek parçalar halinde hazırlanmalıdır.
🔻Bagajlarda akıcı (turşu, bal, reçel vb.), yanıcı veya kırılabilecek maddeler uçağa alınmaz.
🔻Kişi başına azami 40 kg bagaj taşınabilir. Fazla bagaj ücreti ödenmesi yolcu tarafından kabul edilse dahi yolcunun tüm bagajı uçağa alınmayabilir.
🔻Bebek yolcular için serbest bagaj hakkı 10 kg’dır.
🔻Uçuşunuzun bitiminde bagajınızın hasarlı/kayıp olduğunu tespit ettiğinizde havalimanını terk etmeden kayıp eşya bölümüne başvurarak rapor tutulması zorunludur.
🔻Yolcu biletine kaydedilerek karşılığında bagaj etiketi verilen tüm kayıtlı bagajlar Onur Air’in sorumluluğu altına girer.

Onur Air Bebek Arabası Taşıma

Bebek arabaları sadece kayıtlı bagaj olarak kargo bölümünde taşınabilir. Eğer bebek arabanızı terminalde kullanacaksanız, öncelikle check-in’de bunu beyan etmeniz ve bebek arabanıza bagaj etiketi taktırmanız gereklidir. Daha sonra uçağın kapısına kadar bebek arabanızı getirebilir ve uçağa geçiş öncesinde kargo bölümüne yüklenmek üzere yer görevlilerine teslim edebilirsiniz.

Bebek arabasının yer görevlilerine teslim edilmeden uygun şekilde katlanarak kilitlenmesi ve kumaşın aşınması, kirlenmesi, ıslanması vb. durumlara karşı gerekli tedbirlerin alınması sizin sorumluluğunuzdadır. Bebek arabası içerisinde özel eşya bırakılmamalıdır. Aksi halde Onur Air bu tür kayıtsız eşyaların kaybolmasından sorumlu olmayacaktır.

Uçak Bagaj Hakkı Ne Kadar?

Havayolu Şirketi Seyahat Sınıfı Seyahat Edecek Kişi
Yetişkin/Çocuk Bebek
 

 

Türk Hava Yolları Yurt İçi Bagaj Limiti

Business 30 kg 10 kg
Economy 20 kg 10 kg
Promosyon 15 kg 10 kg
 

Pegasus Yurt İçi Bagaj Limiti

Eko 15 kg 10 kg
Avantaj 20 kg 10 kg
Business Flex 15 kg 10 kg
 

 

 

 

 

Atlas Jet Yurt İçi Bagaj Limiti

Business Class – Fırsat 20 kg 10 kg
Business Class – Y. Esnek 30 kg 10 kg
Business Class – Esnek 30 kg 10 kg
EkonomiPlus – Fırsat 15 kg 10 kg
EkonomiPlus – Kısıtlı 20 kg 10 kg
EkonomiPlus – Y.Esnek 20 kg 10 kg
EkonomiPlus – Esnek 20 kg 10 kg
Business Class 30 kg 10 kg
 

 

Onur Air Yurt İçi Bagaj Limiti

Serbest (Sade) 15 kg 10 kg
Standart 20 kg 10 kg
Premium 25 kg 10 kg