Yurt Dışında Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Kullanılır?

Yeni keşifler için seyahat planlamanızı yaptınız; gerekli uçak biletini de aldınız. Sizi mükemmel bir tatil bekliyor bundan eminim fakat seyahatiniz sırasında kötü sürprizlere hazırlıklı olmanız gerekiyor. Kötü sürprizlere karşı tedbirli olmanız için de seyahat sigortası almanız olmazsa olmazlar arasında. Şimdi size seyahat sağlık sigortasının ne olduğunu, nasıl kullanabileceğinizi uzun uzun anlatacağım.

Umarım bu bilgilere ihtiyacınız olmadan çok keyifli ve bol eğlenceli bir tatil geçirirsiniz. Ben yine de bilmenizde fayda olduğuna inandığım için bilgileri buraya bırakıyorum.

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Nedir?

Ülkemizde geçerli olan SGK ile özel sağlık sigortalarının (tabi bir kısmı hariç) teminatları yurt dışında geçersiz sayılıyor.

Bu nedenle yurt dışı seyahatlerinizde sizi aniden karşılaşacağınız risklere karşı güvence altına alabilecek bir sigorta yaptırmalısınız. Sigortanız olmadan hastaneye ödeyeceğiniz ücreti düşündüğünüzde ve 30 bin Euro teminatlı seyahat sigortası fiyatlarını araştırdığınızda sigorta yaptırmanın çok mantıklı olacağını siz de göreceksiniz. Sigorta ile kendinizi güvence altına almış oluyorsunuz.

Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat Sağlık Sigortası poliçenizin neleri kapsayacağı, hangi sağlık sorunlarını yaşamanız durumunda tazminat ödemesi yapılacağı sözleşmenizde yazar. Bu nedenle poliçenizi satın almadan önce kesinlikle sözleşmeyi detaylı olarak okumayı unutmayın.

Tabi ki poliçe teminatları ve teminat limitleri sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterse de tüm sigorta şirketleri “Seyahat Sağlık Sigortası Genel Yönetmeliği” kapsamına uymak zorundadır.

Bu yönetmeliğe göre sigorta kapsamına alınan durumlar ise aşağıdaki gibidir;

 • Hastalanma/yaralanma durumlarında hastane ve ilaç masraflarının karşılanması
 • İlaç teminatının yapılması
 • Hasta nakil işlemleri
 • Tehlikeli durumlarda hasta yakınlarının ulaşım masrafları
 • Seyahate devam edilemeyecek durumlar da ülkeye dönüş giderleri
 • Bagajın kaybolması, çalınması veya zarar görmesi

Bazı sözleşmelerin içeriğinde seyahat sırasında evinizde yangın, hırsızlık gibi tehlikelere karşı eve dönüş masraflarının karşılanması da yer alıyor.

Seyahat Sigortası Zorunlu mu?

Özellikle Hollanda, Yunanistan, Belçika, İtalya, Avusturya gibi Schengen vizesi isteyen ülkelere seyahat edecekseniz ve eğer vizeniz yoksa; vize başvurusu sırasında seyahat sigortası poliçesini zorunlu olarak dosyanıza eklemelisiniz.

‼️ Unutmayın: Vize isteyen tüm Avrupa ülkeleri için seyahat sigortası yaptırmanız zorunlu.

Eğer Schengen vizeniz multiple ve uzun süreli ise bu vizeyle Schengen Bölgesine yapacağınız sonraki seyahatleriniz için sigorta yaptırma zorunluluğunuz yok tabi ki. (Sadece vize başvurusu sırasında zorunluluk bulunuyor.) Benim başıma gelmez ya demeden her seyahatinizde sigortanızı yaptırın.

Vize istemeyen Balkan ülkeleri ve diğer ülkeler için seyahat sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmuyor. Ama seyahat sigortasını zorunluluk olarak düşünmekten çok ani hastalıklar için kendinizi maddi anlamda koruyabileceğiniz bir güvence olarak düşünmenizi tavsiye ediyorum.

Ne yazık ki yurt dışında hatta sadece yurt dışında da değil hayatımızda her zaman ne ile karşılaşabileceğimizi bilemiyoruz. Sigortalar başka ülkede sağlık açısından karşınıza çıkacak problemleri en aza indirmek için yapılmalıdır.

Hangi Durumlar Seyahat Sigortası Kapsamı Dışında Kalır?

Tüm şartlar sigorta sözleşmesinde belirtilen durumlarda verilecek olan teminat limitleri ve teminat kapsamı sigorta şirketine göre değişmektedir.

 • Savaş, grev, kendini bilerek ağır bir suça bulaştırma
 • Deprem, heyelan veya nükleer felaketlerden dolayı oluşan kayıplar
 • Yurt dışında bir hastanede yaptıracağınız check-up işlemleri
 • Daha önceden var olan hastalıklarınızın tedavisi
 • Eğer sözleşmede aksi belirtilmediyse dağcılık sporları yaparken yaralanma, motosikletten düşme nedeniyle yaralanma veya avcılık nedeniyle karşılaştığınız hasarlar

Seyahat sigortası poliçesi bütün ülkelerde geçerli olmayabilir. Bu nedenle gideceğiniz ülkenin sigorta şirketiniz için seyahat sigortası kapsamında olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Özel Sağlık Sigortam Yurt Dışında da Geçerli mi?

Eğer Özel Sağlık Sigortanız varsa; seyahate çıkmadan önce müşteri hizmetlerini arayarak ya da poliçenizi okuyarak sözleşme detaylarını öğrenebilirsiniz.

Sigorta şirketlerinin bazıları Türkiye’de geçerli olan özel sağlık sigortası poliçe kapsamına yurt dışı teminatını da ekleyerek, sigortanın yurt dışında da rahatlıkla kullanılmasına olanak sağlıyor.

Hastaneye Gitmem Gerekirse; Ne Yapmalıyım?

Yurt dışındayım; kesinlikle hastaneye gitmem gerekti peki şimdi ne yapmam gerekiyor? Beni tedavi ederler mi? Hastaneye ne kadar ödeme yapmam gerekiyor? sorularını sormaya başladıysanız; hemen anlatıyorum.

Öncelikle sakin olun. Seyahat sigortanız olmasa bile tüm sağlık ihtiyaçlarınızı yurt dışında rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Sonuçta sağlık söz konusu, hiçbir sağlık kuruluşu ülke vatandaşı olmadığınız için size bakamayız demeyecektir.

Sigortanızın olması durumunda da gidip tedavinizi olduktan sonra muayene ücretini kendi cebinizden ödüyorsunuz. Daha sonra sigorta şirketine bu sağlık hizmetinin ücret iadesi için sigorta şirketiniz ile iletişime geçmelisiniz. Belgelerinizin eksiksiz ve doğru olması durumunda tazminat talebiniz onaylanacaktır. Onay işlemi sonrasında sağlık harcamanızın tamamı hesabınıza yatırılır.

Yurt Dışında Özel Sağlık Sigortamı Nasıl Kullanırım?

Seyahate çıkmadan önce tüm belgelerinizin fotokopisini yanınıza alın veya irtibat numaralarını bir yere mutlaka not edin. Tüm sigorta şartlarını ve kapsamını iyice öğrenin. Bunları yapmanız beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmanıza yardımcı olacak.

Beklenmedik bir olumsuzluk yaşadığınızda hiç çekinmeden sigorta şirketini arayabilirsiniz. Merak etmeyin telefon parasını da ödüyorlar.

Seyahat Sağlık Sigortası Kaç Gün Geçerli?

Sigorta süresi 1 haftada olabiliyor 1 yıl da bu süre aslında tamamen size bağlı. Seyahat tarihleriniz (gidiş-dönüş tarihi) belli ise sigorta şirketiyle bu tarihi paylaşmalısınız. Sigortanızı mutlaka 1 gün öncesi ve 1 gün sonrası olarak almaya dikkat edin. Zaten bu kısmı acenteniz de size hatırlatacaktır. Fakat hatırlatmama ihtimaline karşı sigorta başlangıç ve bitiş tarihinizi kontrol etmeyi unutmayın.

Bir yıllık sigortalar için dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Seyahat sağlık sigortaları sadece 92 gün geçerli olacak şekilde düzenlenmektedir. 92.günün sonunda poliçe teminatları geçerliliğini kaybedeceği için sözleşmenin yenilenmesi gerekir. Bu oldukça önemli bir durum dikkat etmeyi unutmayın.

Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

İster Schengen vizesi ister ABD vizesi için yurt dışına tatil ya da iş seyahatlerinizde vize onayı için geçerli 30,000 € teminatlı seyahat sigortası fiyatı seyahatinizin süresi, seyahat edecek kişi sayısı, gidilecek ülke, seyahat edecek kişinin yaşı ve poliçe kapsamında dahil edilecek teminatların kapsamına göre farklılık göstermektedir.

Schengen Ülkeleri Tüm Dünya
1-8 gün €4.50 €5.50
9-15 gün €5.80 €8.00
16-31 gün €8.00 €10.00
32-62 gün €12.00 €15.00
63-92 gün €18.00 €25.00
93-181 gün €25.00 €30.00
182-365 gün €30.00 T€35.00

 

Seyahat Sigortasını Nasıl ve Nereden Alabilirim?

Yurt dışı seyahatiniz sırasında kendinizi ve ailenizi olası risklere karşı güvence altına almak amacıyla seyahat sigortası yaptırmalısınız. Seyahat sigortasını hem acentelere giderek hem internet üzerinden hem de çağrı merkezleri aracılığıyla hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Her üç durumda da gerekli dökümanlar Türkçe ve İngilizce olarak mail adresinize iletilecektir. Poliçenizin çıktısını alarak vize başvurunuzda direkt kullanabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortasını Hangi Şirketlerden Alabilirim?

Schengen ülkeleri, ABD ya da Kanada gibi ülkelere seyahat etmek için yapacağınız vize başvurusu sırasında istenen seyahat sağlık sigortası poliçesini hemen hemen bütün sigorta şirketlerinden alabilirsiniz.

Eğer özel sağlık sigortanız varsa çok büyük ihtimalle sigortanız yurt dışında da geçerli olacaktır. Sağlık sigortanız yoksa direk sigorta şirketlerinin müşterini hizmetlerinden, internet sitesi üzerinden ya da acenteler aracılığı ile poliçenizi alabilirsiniz.

Sigorta Kapsamındaki Harcamalarımı Nasıl Geri Alabilirim?

Sözleşmede belirtilen şartlara uygunsanız ve tüm belgeleriniz hazırsa tazminat talebi için dilekçenizi evraklarınızla birlikte sigorta şirketinize kargolayabilir ya da mail aracılığı ile gönderebilirsiniz. Tazminat talebiniz üzerine sigorta şirketiniz hızlıca iletişime geçecektir.

Hangi evraklara ihtiyacınız olduğunu sigorta şirketinizin internet sitesinden ya da müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Herhangi bir belgenizin onaysız olmadığına dikkat edin. Aksi takdirde eksik doküman nedeniyle sigorta şirketi ödeme yapmayı reddedecektir.

İyi Bir Sigorta Poliçesi Nasıl Olmalı?

İhtiyaçlarınızı karşılayacak kusursuz bir sigorta poliçesi için aramanız gereken bazı teminatlar aşağıdaki gibidir;

 • 24 saat müşteri hizmeti desteği
 • Teminat limitlerinin kapsamı
 • Acil nakit hizmeti
 • Tüm ülkelerde geçerli olması
 • Kişisel kaza kapsamı
 • Kayıp, hasar ve çalınan eşyaları kapsaması
 • Uçak, otel ve ulaşım ücretleri dahil olmak üzere iptal kapsamı

Seyahatiniz için doğru sigorta poliçesini araştırmak sonu olmayan bir işlem gibi gelebilir. Kişisel veya grup ihtiyaçlarına en uygun sigorta poliçesini doğru bilgileri vererek, doğru araçlar ile satın alabilirsiniz.

Artık seyahat sigortası konusunda uzman olduğuna göre bir sonraki seyahatini planlamaya başlayabilirsin. Yeni bilgiler elde ederek daha doğru ve güvenli seyahat etmeni sağlayacak ipuçlarını “Seyahat” sayfamdan bulabilirsiniz.