Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa’nın en küçük yüz ölçümüne sahip ülkelerinden biri olan Hollanda, gelişmişlik düzeyi bakımından diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha üst sıralarda yer alıyor. Dünyaca ünlü su kanalları, müzeleri, eğlence hayatı ve keşfedilecek birçok güzelliği olması da bölgeyi turistik hale getiriyor. Peki, “Hollanda’yı keşfe çıkmam için ne yapmalıyım?” diyorsanız, öncelikle Schengen vizesi almalısınız.

Schengen vizesi, Schengen Bölgesi olarak bilinen ortak vize uygulaması ile Avrupa’daki 33 farklı ülkeye tek bir vize alarak giriş yapabilmenizi sağlıyor. Schengen vizesi ile Hollanda’ya gittiğinizde Brugge’u, Paris’i oradan Berlin’i de görme özgürlüğüne sahip olabilirsiniz. Tabi ki bu özgürlük için vizenizin multiple olması gerekiyor. Merak etmeyin hepsini sırayla açıklayacağım.

Schengen vize sürecini anlatmaya başlamadan önce lütfen süreci gözünüzde büyütüp, kendinizi sıkmayın. Sakin olup, belgelerinizi eksiksiz hazırlarsanız; eminim her şey istediğiniz gibi olacak.

Hollanda Vizesi Başvuru Merkezi

Hollanda Konsolosluğu vize başvurularını VFS Global aracılığı ile kabul ediyor. VFS Global vize başvuruları Türkiye’de bulunan 9 ofisten size en yakın olana yapabilirsiniz.

Ankara Büyükelçiliği’ne Bağlı VFS Ofisleri

 • Ankara
 • Antalya
 • Bodrum
 • Antep
 • İzmir

İstanbul Baş Konsolosluğu’na Bağlı VFS Global Ofisleri

 • İstanbul Altunizade / Harbiye
 • Bursa
 • Edirne

Tüm başvurular, Türkiye dışında bulunan vize değerlendirme servisi tarafından değerlendirilmektedir.

Hollanda Turistik Vize Başvuru Süreci

Pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol edin

Vize başvurusu yapabilmeniz için pasaportunuzun geçerlilik tarihinin bitmesine en az 6 ay olması gerekli. Aksi durumda vize başvurunuz değerlendirilmeye bile alınmıyor.

Schengen vizesi başvuru formunu doldurun

Schengen vizesi 33 ülkede geçerli olan tek bir vize olsa bile her ülkenin aynı vize için istediği başvuru formu ve evrakları farklılık gösterebiliyor. Tek bir vize var evet fakat tek bir başvuru formu yok. İlk olarak gitmeyi hedeflediğiniz ülkenin başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır. Amsterdam’a seyahat etmek için Hollanda Vize Başvuru Formunu doldurmalısınız. Vizeniz de multiple çıkarsa; sonrasında istediğiniz ülkelere sınırsız giriş çıkış yapabilirsiniz.

Vize için gerekli belgeleri hazırlayın

Başvuru yapacağınız ülkenin hangi belgeleri istediği internet sitesinde açıklanmıştır. Hollanda vizesiiçin gerekli belgelerin neler olduğu yazımın devamında. Okumaya devam ederseniz göreceksiniz.

Schengen vize randevusu alın

Hazırladığınız belgeleri teslim edip, parmak izi vermek için vize randevusu almalısınız. Schengen vize işlemleri ile artık konsolosluk ilgilenmediği için (Tek bir istisna; Slovenya işlemlerini Slovenya Konsolosluğu ile sürdürüyor) vize başvuru randevu süreci ülkenin anlaşmalı aracı kurumu üzerinden ilerliyor. Randevunuzu aracı kurumun web sitesinden ya da telefon ile arayarak alabilirsiniz. Hollanda Schengen vizesi ile VFS Global ilgileniyor.

Hollanda Schengen Vize Başvurusu için tıklayın>>

Randevu günü belgelerinizi teslim edin

Randevu gününüz geldiğinde saatinde vize merkezinde olmaya özen gösterin. İşlem süresi ortalama olarak benzer olduğundan işlemler için çok uzun sıra beklemeden, randevu aldığınız saatte sıra size gelecektir.

2014 yılında Schengen vizesi için dijital parmak izi ve fotoğraf çekimi zorunlu hale getirildi. Bu nedenle ilk vizeniz ise vize merkezine mutlaka kendiniz gitmelisiniz.

2014’ten sonra başvurduğunuz bir vizeniz varsa ve vizenizde VIS (Visa Information System) yazısı varsa şahsen başvuru yapmasınız da işlemleriniz 3.kişiler tarafından yürütülebilir.

Vize merkezine gittiğinizde bir sıra numarası alıyorsunuz. Sıra size geldiğinde gişedeki görevliye belgelerinizi teslim ediyorsunuz. Belgeler incelendikten sonra (eksik belge olup olmadığının kontrolü) para yatırma, biyometrik fotoğraf çekimi ve parmak izi alımı sonrasında işleminiz tamamlanıyor.

Vize merkezleri, vize ile ilgili hiçbir karar alamıyor. Vizenin süresine ve giriş çıkış sayılarına kesinlikle müdahale edemiyorlar.

Vize başvurusunda acaba ingilizce mülakat olur mu, bana soracakları bir şey var mı gibi bir takım sorular aldım. Schengen vizesi için böyle bir süreç kesinlikle yok. Vize merkezlerinin görevi; başvuru sürecinin Konsolosluklar adına yönetilmesi.

Süreci takip edin

Vize merkezi işlem bedelini nakit olarak ödedikten sonra ödeme yaptığınıza dair bir dekont veriliyor. Bu dekontun biri başvuru belgelerinin arasına biri de siz de kalıyor.

Vize sürecinde hangi aşamada olduğunuzu VFS Global’in web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Vizeniz hazır bilgilendirmesi zaten SMS ile yapılıyor ama tabi ki sistemden de kontrol edebilirsiniz.

En heyecanlı kısım işte burası vizeniz teslim alınmaya hazır! Acaba ne kadar çıktı?

Hollanda Turistik Vize İçin Gerekli Belgeler

Pasaport

Hollanda Schengen Vize başvurusunda kullanacağınız pasaportun son 10 yıl içinde çıkarılmış olması gerekiyor. Yani bu durumda pasaportunuz 10 yıldan daha eski olamaz.

Seyahatinizden döndükten sonra da pasaportun en az 3 ay geçerliliği olmalı. Yani seyahatten dönüş tarihiniz 16.08.2019 ise pasaportunuz 16.11.2019 tarihinden önce bitemez.

Ek olarak vize ve ülkeye giriş çıkışınızda kullanılacak yan yana en az 2 boş sayfası olmalıdır. (Bu boş sayfaların da deforme olmamış olmasına dikkat!)

Hollanda Vizesi Başvuru Formu

Turistik Schengen başvuru formunu vizeye başvuracak olan kişinin tam ve eksiksiz doldurması gerekiyor. Başvuru formunda başvuru sahibinin ıslak imzasının olması zorunlu.

????Bu kısımda başvuru sahibinin diye bahsediyorum çünkü vekaletname aracılığıyla sizin yerinize bir başkası da bu evrak işleriyle ilgilenebilir.

???? Tabi vekalet vermeniz için de önemli bir kural var. Vize işlemleri sırasında parmak izi alındığı ve bu işlemin zorunlu olması nedeniyle daha önce Schengen vizenizin olması vekalet işlemlerinin en önemli koşulu.

Eğer vize başvurusunda bulunacaksanız ve 18 yaşından küçükseniz; vize başvuru formunun imza kısmında ebeveynlerden bir tanesinin imzası olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

Turistik vize başvurusunda kullanacağınız biyometrik fotoğraflar 3,5*4,5 cm ölçüsünde ve 2 adet olmalıdır. Fotoğraf, güncel halinizi temsil edeceği için son 3 içinde çekilmiş olmalıdır. Bu kısım için sizin yapabileceğiniz şey fotoğrafçıya vize için fotoğrafa ihtiyacınız olduğunu söylemek ve sonra hafif bir tebessüm ile kameraya gülümsemek (Zaten tatil heyecanı ile gülümsemeden duramayacaksınız????)

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Vize sahibinin güncel tarihli, aile ve ikamet ettiği adres bilgilerini de içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile ön ve arka yüz bilgilerini içeren nüfus cüzdanı fotokopisi de dosyanıza eklemelisiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası

Hollanda vizesi için ihtiyacınız olan belgeler arasında yer alan Seyahat Sağlık Sigortası, sizi seyahatiniz boyunca karşılaşabileceğiniz risklere karşı korumayı amaçlamaktadır. Seyahat sigortası poliçenizin teminat süresi ülkeden çıkışınız onaylandıktan sonra başlayıp, ülkeye girişiniz onaylanana kadardır. Bu nedenle seyahat sigortası satın alırken poliçenizin bir gün öncesi ve bir gün sonrası olmasına dikkat edin.

Seyahat sigortam var fakat poliçemi yurt dışında nasıl kullanacağım diyorsan, bu konu hakkında detaylı bilgiye “Yurt Dışında Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Kullanılır?” yazımdan ulaşabilirsiniz.

Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Vize sonucunu etkileyecek önemli kısım işte burası. Kendinizi ne kadar idare edebildiğiniz, seyahatte acil bir durum olursa bunu bütçeleyip bütçeleyemeyeceğiniz değerlendiriliyor.

Değerlendirme sonucu da olumlu(uzun süreli, multiple giriş en çok istediğimiz), yarı olumlu(sadece tek giriş ve sadece seyahatiniz için verilen vize. 80€ gibi bir bütçe ayırınca multiple olmasını diliyor tabi insan) veya olumsuz (vize çıkmıyor) oluyor.

Finansal belgelerin listesi ise aşağıda;

 • Son 3 aylık maaş bordrosu(Bağlı bulunan kurumdan kaşe atılarak ıslak imzalı)
 • Son 3 aylık aktif banka hesap özeti (Başvuru sırasında şu kadar bütçeniz olmalı gibi herhangi bir uyarı görmüyorsanız; tatil sürenize göre bir bütçe belirleyebilirsiniz. Günlük ortalama 40€ gibi. Bir hafta kalacaksanız 280€’ya denk gelecek TL miktarının hesabınızda olması yeterli olacaktır. )
 • Ayrıca adınıza tapu, araç ruhsatı, kira geliri ve kredi kartı ekstreleri (tabi sadece asgariden gidiyorsanız eklemeyin) belgeleriniz arasında olmalıdır.

“Bence hesabında bu kadar olmalı yoksa vize alamazsın” gibi söylentilere çok kulak asmayın. Ben ilk Schengen başvurumu Yunanistan için yaptığımda hesabımda 12 bin TL para vardı. Vizem de 1 aylık süre içinde 10 gün Schengen bölgesinde durabileceğim ve sadece tek giriş yapacağım şekilde çıktı.

İkinci Schengen başvurumu Amsterdam için yaparken de hesabımdaki 8 bin TL ile 6 ay multiple vize çıktı. Anlatmak istediğim benim vize sürelerimde de kesinlikle bir istikrar olmadığı. Neye göre kaç ay aldığımı da bilmiyorum. Yanii sizin için de her an her şey olabilir.

Turistik Vize Başvurusu Talebini Belirten Dilekçe

Vizeye başvuracak olan kişinin çalıştığı kurumdan antetli kağıda işvereni/şirket yetkilisi tarafından Hollanda Konsolosluğu’na hitaben yazılmış, işvereni tarafından kaşe ve ıslak imzalı dilekçesi evraklar arasında bulundurmalıdır.

Dilekçenin içeriğinde vize başvuru sahibinin meslek ve maaş bilgileri, seyahat tarih aralığı ve seyahatin kimin tarafından finanse edileceği hakkında bilgileri içermelidir.

Başvuracak olan kişi emekli ise yukarıda istenen dilekçenin içeriğindeki bilgileri kendi adına yazıp imzalayabilir.

Devlet dairesi çalışanı ise bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına ıslak imzalı ve mühürlü şekilde hazırlanmalıdır.

Eğer birden fazla Schengen ülkesini seyahat edecekseniz; bu seyahatlerin tarihlerini ve seyahat içerikleri de dilekçede beyan edilmelidir.

Kişinin Bağlı Bulunduğu Kuruma Ait Belgeler

Çalıştığınız kurumun belgelerini de ibraz etmeniz gerekiyor.

 • Vergi Levhası
 • Faaliyet Belgesi
 • Şirketin İmza Sirküleri
 • Şirketin Ticari Sicil Gazetesi

Şirkete ait belgeleri muhasebe departmanından talep edebilirsiniz.

Kişinin Şirkete Bağlılığını Doğrulayan Belgeler

Hollanda vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin çalıştığı kuruma olan bağlılığını da belgelemesi gerekiyor.

 • SGK işe giriş bildirgesi
 • SGK hizmet dökümü
 • Şirketin vereceği resmi izin belgesi (Antetli kağıda, ıslak imzalı ve kaşeli olmalı)

Bu belgeleri E-Devlet üzerinden hızlıca alabilirsiniz.

????Önemli detay ise E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra belgeleri indirip, çıktısını öyle almalısınız. Belgelerin onaylanması için belge seri numaralarının olması gerekiyor.

Seyahat Amacını ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Belgeler

Hollanda dönüş veya seyahate devam edeceğinizi gösteren bilgiler
Hollanda’da konaklayacağınız yere ait rezervasyon bilgileri
Sağlık sigortası (En az 30 bin Euro teminata sahip olmalıdır)

Özel Durumlarda Ek Olarak Hazırlanması Gereken Belgeler

Kişi Emekli ise;

 • Yukarıda istenen belgelerin tamamı
 • Emekliliği gösteren belgeler
 • Emekli maaş cüzdanı
 • Emeklilik kartı fotokopisi
 • Emekli olduğunuz kurumdan alınan yazı

Kişi Memur ise;

 • Yukarıda istenen belgelerin tamamı
 • Bağlı bulunduğu kuruma ait antetli kağıda hazırlanmış resmi izin belgesi
 • Oda sicil kaydı
 • Diğer kurum evrakları

Kişi Öğrenci ise;

 • Yukarıda istenen belgelerin tamamı
 • Güncel tarihli orijinal öğrenci belgesi

Kişi Çiftçi ise;

 • Yukarıda istenen belgelerin tamamı
 • Bağlı bulunduğu ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı
 • Varsa tarım alanı ve topraklarına ait belgeler

Kişi 18 Yaşından Küçük ise;

 • Yukarıda istenen belgelerin tamamı
 • Ebeveynlerinden biri tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesi

Kişi TC İkamet İznine Sahip Yabancı Uyruklu ise;

 • En az 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izin belgesi fotokopisi
 • Pasaport bilgisi
 • Varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermeyen kısmın fotokopisi, daha önce alınan Schengen vizelerinin fotokopileri

Hollanda Vize Ücreti 2019

Vize başvuru ücretine ek olarak her başvurudan 96 ₺ hizmet harcı alınıyor.

Vize Tipi Vize Ücreti
Turistik 384₺
Aile veya Arkadaş ziyareti 384₺
Ticari 384₺
Denizciler 384₺
Tır şoförü 384₺
Transit ve Hava limanı transit vizesi 384₺
Kültürel, Bilimsel, Araştırma veya Spor etkinlikleri 384₺
Eğitim amacıyla ziyaret etmeyi düşünen, öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve onlara eşlik eden öğretmenleri Ücretsiz
Bilimsel araştırma yapmak amacıyla ziyarette bulunan üçüncü ülkelerden araştırmacılar 384₺
AB veya AET aile üyeleri, akrabaları ile birlikte seyahat ediyor ya da seyahat sırasında bulaşacaklar ise Ücretsiz
Ancak, Hollanda vatandaşlarının eşi ve akrabaları vize ücreti ödemek zorundadır 384₺
Remigrant / Erken emeklilik alan kişiler 384₺
Geri dönüş vizesi 384₺
Avrupa Birliği altta belirtilen ülkelerle vize anlaşması imzalamıştır: Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Moldova, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Ermenistan, Gürcistan ve Karadağ. Sonuç olarak, herhangi bi vize işleminde ve herhangi bir vize kategorisinde düşük ücrete tabi tutulacaklardır. Not: Biyometrik pasaport sahibi Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya,Moldova,Karadağ,Sırbistan, Gürcistan ve Ukrayna vatandaşlarının Hollanda’ya kısa süreli ziyaretleri için vize almalarına gerek yoktur (en fazla 90 gün) 224₺

Opsiyonel hizmetler tamamen opsiyoneldir. Kullanabileceğiniz opsiyonel vize ücretlerini de aşağıda sizin için hazırladım. Vize ücretleri nakit ve Türk Lirası olarak ödeniyor.

Opsiyonel Hizmet Opsiyonel Hizmet Ücreti
Fotokopi ücreti (%18 KDV dahil) 1₺
Fotoğraf hizmeti (%18 KDV dahil) 25₺
Kurye hizmeti (%18 KDV dahil) 60₺
Başvuru Sonrası Kurye (%18 KDV dahil) 60₺
VİP servis ücreti (%18 KDV dahil) 300₺
Vize Başvuru Formu Doldurma Hizmeti (%18 KDV dahil) 35₺
İnternet Kiosk 20₺
Erken Saat Başvurusu 150₺

Hollanda Vize Başvurusu Vekaletnamesi

Vize başvurusu için randevuya gitmeden dosyanızı vekaletname ile teslim edebilirsiniz. Fakat bunun için 2014 yılından sonra herhangi bir Schengen ülkesine vize başvurusu sırasında parmak izi vermiş olmalısınız. Parmak izini daha önce verdiyseniz; vereceğiniz yetki yazısı ile 3.kişi ya da kurum aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.
❗️Açıkçası başvuru için herhangi bir aracı kurum tercih etmenize gerek olmadığını düşünüyorum. Genelde başvurular ertelenebiliyor. Süreç tamamen sizin. Risk almaya gerek yok gibi görünüyor.

Son 5 yılda aldığınız Schengen etiketinde VIS ibaresi varsa randevuya şahsen gitmeden direk 3.kişi ve kurumlar tarafından işlemlerinizi gerçekleştirme imkanınız bulunuyor.

Ben pasaportumu alırken parmak izi vermiştim yine mi diye düşünebilirsiniz. Her ikisi de farklı işlemler olduğu için vize işlemleri sırasında yeniden parmak izi vermelisiniz.

❗️Eğer ilk Schengen başvurunuz olacaksa tüm süreçle mutlaka kendiniz ilgilenin ve randevunuza gitmeyi unutmayın.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vizenizin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması tamamen Konsolosluğun ve Büyükelçiliğin iş yoğunluğuna, resmi ve ulusal bayramlarında izin günlerine, mevsimsel randevu taleplerinin sayısına göre değişiklik göstermektedir. Eğer yoğun olmayan, normal bir döneme denk gelirseniz; ortalama 7 ile 15 iş günü arasında vizeniz sonuçlanacaktır.

Schengen Bölgesi Maksimum Kalma Süresi

Vize başvurusu sonucunda her 6 ayda maksimum 90 gün Schengen ülkelerinde kalabilirsiniz. Bu ne demek? Hollanda vizesi geçerlilik süresi 6 ay bile olsa 90 günü doldurduğunuzda ülkenize geri dönmeniz gerekir. Vizesi 1 yıl çıkanların da aynı kurala uyma zorunluluğu bulunmaktadır. Onlar da yılın ilk 6 ayı 90 gün, son 6 ayı da 90 gün olmak üzere toplamda 180 gün Schengen Bölgesinde kalabilir.

Hollanda Vize Başvuru Hızlandırması

Hollanda vizesi başvuruları normal şartlar altında genelde müsaitlik durumuna göre en yakın olacak ileri bir tarihe veriliyor. Başvuru sürecinizi hızlandırmak istiyorsanız; VIP başvuru yapmanız gerekiyor. VIP başvurular sadece başvuru sürecinizi hızlandırmanıza yardımcı oluyor. Başvurunun değerlendirme süresine maalesef etki etmiyor.

Hollanda Vizesi Kolay Başvuruları

Vize başvurusu yapacak olan kişinin 24 Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen vizesi için verdiği parmak izinin sistemde tanımlı olması durumunda yetki yazısıyla üçüncü kişilere ya da danışmanlık firmaları tarafından başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir. Parmak izinin geçerlilik süresi 5 yıldır. İşlemlerinizi hızlandırmak için aracı kullanmanız yasal hakkınızdır.

Aynı Vize İle Kaç Schengen Ülkesine Girilebilir?

Pasaportunuzu aldığınızda vizenin üzerinde Schengen Bölgesi’ne kaç kere gireceğinizi görebilirsiniz.

 • Single Entry (Tek Giriş) : Aldığınız vize ile sadece bir kere Schengen Bölgesine giriş yapıp Türkiye’ye döneceksiniz demektir. Yani Amsterdam’a gidip, Türkiye’ye döndükten sonra vize tarihinin bitmesine daha çok zaman olsa bile vizeniz geçerliliğini kaybeder. Schengen Bölgesi’ni terk etmeden, verilen vize süresi içinde diğer Schengen ülkelerine geçiş yapmanızda bir engel yok. Schengen Bölgesinden çıkışınız onaylanmadığı sürece Amsterdam’a gitmişken, Brüksel’e Fransa’ya ya da Almanya’ya da geçebilirsiniz.
 • Double Entry (Çift Giriş) : Schengen vizenizin geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne 2 kere giriş çıkış yapabilirsiniz. Yine her girişinizde Schengen Bölgeleri arasında serbest dolaşabilirsiniz. Tek girişte 2-3 ülkeyi gezmek gibi.
 • Multiple Entry (Çoklu Giriş) : İşte bu en sevdiğim. Schengen vizesi geçerlilik süresi boyunca istediğiniz ülkeye sınırsız giriş çıkış yapabilirsiniz. Tabi ki maksimum 90 gün Schengen Bölgesinde kalma şartıyla!

Çok Girişli ve Uzun Süreli Hollanda Vizesi İçin İpuçları

Vizenizin tabi ki çok girişli ve uzun süreli olmasını istiyorsunuz. Bu durum konsolosluğun inisiyatifinde olsa da kararları olumlu tarafa yönlendirebilecek birkaç ipucu verebilirim.
Eğer multiple giriş istiyorsanız; bu isteğinizi dilekçenizde mutlaka dile getirmelisiniz. İsteyenin bir yüzü vermeyinin iki yüzü demişler ????

Sizden istenen vize belgelerine ek olarak farklı zamanlar için aldığınız uçak, otobüs, tren vb. Biletiniz varsa biletlerin fotokopisini dosyanıza ekleyin.

Daha önce aldığınız Schengen vizeniz varsa Konsolosluk giriş çıkışlarınızı mutlaka kontrol edecektir. Vizeniz varken seyahat ettiyseniz ve seyahatleriniz sırasında vizenize etki edecek herhangi olumsuz bir olay yaşamadıysanız; büyük ihtimalle bir önceki vizenize göre daha uzun süreli vize çıkacaktır. Fakat bu tabi ki benim temennim. Kararlar bütünüyle Hollanda Konsolosluğu’na bağlı.

Amsterdam’a Giriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Schiphol Airport’a iniş yaptıktan sonra pasaport kontrolünden geçeceksiniz. Pasaport kontrolü sırasında görevliler ülkeye niçin geldiğinizi, ne kadar kalacağınızı ve nerede kalacağınızı soruyor. O sırada da pasaport kontrolünü yapıyor. Heyecan yapmanıza gerek yok, oldukça güler yüzlü ve rahatlar. Sorulara cevap verdikten sonra pasaportunuzu alıp havaalanından çıkabilirsiniz.

Amsterdam havaalanından şehir merkezine nasıl gideceğini “Amsterdam Seyahat Rehberi” yazımdan öğrenebilir, ee uçuş yaptım o kadar karnım çok acıktı hemen yemek yemek istiyorum diyorsan da “Amsterdam Yeme İçme” yazımdan faydalanarak karnını doyurabilirsin.