Brugge En İyi Waffle Nerede Yenir?

Eminim ki bu şehre gelen çoğu turist günü üç şeyi yapmadan bitirmiyor; Belçika birası içmek, patates kızartması ve waffle yemek. Brugge waffle tavsiyelerime geçmeden önce waffle çeşitleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Çünkü Belçika’daki waffle’lar aynı değil. İki farklı Belçika waffle’ı mevcut.

  • Liege Stili Waffle
    Brüksel tarzına göre düzensiz kenarlı, daha yoğun ve şekli yuvarlaktır. Bunun nedeni ise Liege waffle’larının ekmek hamuruna benzeyen daha kalın bir hamura sahip olmasıdır. Ayrıca waffle’ın içinde minik karamelize edilmiş minik şeker parçaları ile karşılaşabilirsiniz. Bu da çok daha fazla kalori demek.
  • Brüksel Stili Waffle
    Brüksel tarzı bu waffle Gent’de Max adında bir restoran tarafından bulundu. Liege’den farkı hamurunun bir tür waffle mayası tarafından mayalanmış olması ve bu nedenle daha kabarık ve içinin daha hafif olmasıdır. Şekli ise dikdörtgendir.

Eğer ben şekere bayılırım diyorsanız; Liege’yi, sade yemek istiyorum üzerine zaten çikolata ekleyeceğim diyorsanız; Brüksel’i tercih edebilirsiniz.

Nerede Waffle Yemeli?

Bazı yerli arkadaşlarıma ve daha önce şehri keşfetmiş olan tanıdıklarıma Brugge’da en iyi waffle’ı nerede yiyeceğimi sorduğumda gelen mekan önerilerini keşfe çıktım.

Bu arada rastgele waffle standlarından alacağınız waffle daha pahalı olabilir. Ki bu tarz yerlerin waffle’ların geneli evde yaptığınız ile aynı lezzette olacaktır.

Chez Albert Brugge

chez-albert-waffle-brugge

Brugge’un turistik merkezine yakın bir lokasyonda bulunan en popüler waffle dükkanı burası. Her gün Belçika çikolatası, krema, vişne, karamel, çilek ve çok daha fazla seçeneği ile taze pişmiş waffle servis ediliyor. Sadece bir kez waffle aldıktan sonra dükkanın önünde neden bu kadar uzun bir sıra olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Turistik mekan olmasına rağmen lezzeti beklediğimden çok daha iyiydi. Fakat şunu söylemeden geçemeyeceğim etrafa yayılan yoğun mis waffle kokusunun hakkını veremiyor.

Buradaki waffle’lar görüntü olarak Brüksel stili fakat hamuru Liege waffle’dı. İçindeki karamelize şekerden dolayı benim için çok ağır ve yoğundu. Fakat çikolatasının lezzeti ile kremasının hafifliği birleşince yine de waffle’ımdan çok şikayet etmedim ????

Burada iki farklı çeşit waffle denedim. Birisi sadece çikolatalı waffle ( €3,5) diğeri de çikolatalı kremalı waffle (€4) Kremalı waffle’ı birçok mekan Türkiye’de her zaman çok ağır yapıyor fakat burada yediğim en lezzetlisiydi. Kremasının lezzet sırrı ise az yağ kullanarak çok az çırpmakmış.

📍Konum için tıklayın >>

Ice Bar Oyya

oyya-waffle-brugge

Lezzetli hamuru ve taze piştiği için yükselen mis kokusunu en iyi malzemeleri kullanarak servis eden bir waffle dükkanı daha. Eğer waffle sevmiyorsanız; geleneksel dondurmalarını ya da dondurulmuş yoğurtlarını deneyebilirsiniz. Oyya’da dondurmaların nasıl yaptığını görebileceğiniz açık mutfağı da bulunuyor.

Oyya’nın konumunu paylaşacağım fakat yolda yürürken Oyya’ya ait eski tip kamyonlarda görebilirsiniz. Bu kamyonlar markanın stratejisine göre dekore edilerek, lezzetlerini insanlara ve partilere ulaştırıyor. Bizdeki dondurmacılara sesleniyorum. Böyle bir konsept ile partilere, festivallere ve hatta düğünlere bile gidebilirsiniz.

📍Konum için tıklayın >>

House of Waffles

house-of-waffle-brugge

Brugge’u keşfederken burnuma bir anda gelen waffle kokusu ile denediğim bir waffle dükkanı burası. Üzerine sadece çikolata koyarak tercih ettiğim waffle’ın hamuru ve çikolatası lezzetliydi. Fakat hamurunu ve lezzetini Albert ile karşılaştırabilir misin dediğinizde kesinlikle Albert’i tercih ederim. Waffle fiyatı ise €3. Bu mekanın farkı hem Brüksel tarzı waffle hem de Liege tarzı waffle’larını tuzlu ve tatlı menüye uyarlamış olması.

📍Konum için tıklayın >>

Brugge’da Waffle Ne Kadar Şimdi?

Eğer waffle’ım ucuz olsun diyorsanız; malzemesiz sadece hamurunu €2’ya alabilirsiniz. Üzerine ekleyecekleriniz ile maksimum €5,5 olacaktır. En güzel yerde en iyi waffle’ı yemek istiyorum dediğinizde en az €8’yu gözden çıkarmalısınız. Tabi bu fiyat üzerinde hiçbir malzeme olmadan sadece hamurunun fiyatı olacaktır.

Başka Nerelerde Yiyebilirim?

Brugge’da ünlü her sokakta bir waffle dükkanı olduğu için ne yazık ki hepsini deneme fırsatım olmadı. (Kesinlikle bu kadar kalori almak istemedim!) Ancak bir sonraki seyahatimde sokaklarında dolaşırken gözüme kestirdiğim ve mutlaka denemek istediğim 2-3 mekan daha oldu. Sizinle paylaşayım belki gidip bana yorum yaparsınız.

  • Fred’s – Belgian Waffles and Ice Cream
  • Lizzie’s Wafels
  • Go.fre

Pasaport ve seyahat sigortası işlemleri hakkında detaylı bilgi için diğer yazılarıma göz atmayı unutmayın.

🔴 Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır >>
🔴 Yurt Dışında Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Kullanılır >>