Yunanistan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

single-image

Yurt dışı seyahatlerinin en sancılı dönemi kesinlikle vize başvuru süreci. Ve evet “yunanistan vize istiyor mu” sorusunun cevabı maalesef “EVET” Yunanistan schengen vizesi, Schengen başvurusu, başvuru için randevu alma, vize başvurusu için gerekli belgeler ve 2020 vize ücretleri hakkında size yardımcı olacağını düşündüğüm bilgileri ve kendi tecrübelerimi sizin için derleyip, sürecinize destek olmayı diliyorum. Umarım, Yunanistan vize başvuru sürecinize katkı sağlayabilirim.

Vizenizin sorunsuz bir şekilde çıkması için şimdiden bol şans🎈🎈

Yunanistan Vizesi Başvurusu Yapacaklar İçin Önemli Uyarı

05 Haziran 2020 tarihinden itibaren Ankaradaki Yunanistan büyükelçiliği sadece denizciler için Schengen vizesi başvurusunu kabul edecektir.

Yunan Hükümeti tarafından COVID-19’a karşı alınan önlemler kapsamında; Yunanistan, Türkiye ile olan hava, kara, deniz ve demiryolu bağlantılarını geçici olarak durdurmaya karar vermiştir.

Bu kısıtlama; Yunanistan vatandaşları, oturma iznine sahip olan kişiler ve kamyon şoförleri için geçerli değildir.

Yunanistan Vizesi Başvuru Süreci

Vize başvurularınızı seyahat edeceğiniz tarihten en erken 90 gün öncesine kadar yapabilirsiniz. Tüm işlemlerimi hemen tamamlayayım da aklım kalmasın diyorsanız; ne yazık ki daha önce yapacağınız başvurular kabul edilmiyor. Ayrıca hatırlatmam da fayda var. Seyahat tarihine en az 15 gün kala başvurunuzu tamamlamanızı tavsiye ediyorum.

1.Adım : Başvuru dosyanızı oluşturun

Başvuru yapacağınız vize tipine (turistik, öğrenci, ticari, aile & arkadaş ziyareti, eğitim, kültürel, sportif, gemiciler, şoförler, konferans) uygun ücreti, başvuru belgelerini hazırlayın.

2.Adım : Dosyanızı teslim etmek için randevu tarihi seçin.

Dosyanız hazır ise artık Vize Başvuru Merkezinden “yunanistan vize randevu” tarihinizi alabilirsiniz. Randevu için ister internet sitesini isterseniz çağrı merkezini kullanabilirsiniz.

3.Adım : Aldığınız tarihte dosyanızı eksiksiz teslim edin.

Schengen vizesi başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport, Seyahat Sağlık Sigortası, vize ve VFS servis ücreti ve istenen diğer belgeler ile randevu günü ve saatinde belgelerinizi alıp, VFS Vize Başvuru Merkezi’ne gidin.

Yurt Dışında Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Kullanılır? >>

4.Adım : Vize ücretini ödeyin.

Vize merkezi çalışanı dosyanızı teslim alırken, ödemeniz gereken toplam ücreti ve hizmet bedelini söyleyecek. Vize merkezi içinde bulunan vezneye ödeme yapabilirsiniz. Makbuzunuzu almayı unutmayın. Pasaportunuzu teslim alırken makbuzu göstermeniz gerekiyor.

5.Adım : Başvurunuzu takip edin.

VFS Vize Merkezi’ne başvuru yaptıktan sonra vize başvurunuzu gişede verilecek dosya takip numarası ile internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Başvuru Merkezleri

Yunanistan, daha önce Türkiye’deki büyükelçilik ve konsoloslukları aracılığı ile sağlanan vize hizmeti artık VFS Global Vize Başvuru Merkezi ve Kosmos Vize Merkezi tarafından veriliyor.

VFS Global Vize Başvuru Merkezinin bulunduğu iller ise Ankara, İzmir, Bodrum, Antalya, Edirne, Gaziantep, Bursa ve Marmaris. Diğer illerden gelen başvurular ile bu saydığım illerde bulunan vize başvuru merkezleri ilgileniyor. Ben vfs global yunanistan ile vize başvurumu yapmıştım. Oldukça hızlı bir süreçti.

VFS Global Yunanistan vize başvurusu için tıklayın>>

İstanbul’da bulunan Kosmos Vize Hizmetleri Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova ve Zonguldak’ta hizmet veriyor. Kosmos yunanistan vize başvurunuzu bu firma aracılığı ile de yapabilirsiniz.

🔹Kosmos Yunanistan Vize Başvurusu için tıklayın>>

Pasaport Geçerlilik Kriteri

Vize başvurusunda bulunurken teslim edeceğiniz pasaport için belirtilen zorunlu şartları sağlamanız gerekiyor.

Pasaport geçerlilik tarihi, Schengen alanından ayrılmayı düşündüğünüz tarihten en az 3 daha uzun olmalıdır. Yani 16 Temmuz 2020’de Schengen ülkesinden ayrılacaksanız; pasaportunuz 16 Ekim 2020 tarihinden önce bitemez.

Pasaportunuzda vizenin ve giriş/çıkış kaşelerinin basılması için en az iki boş sayası olmalıdır.
Pasaportun ilk verilme tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır.
KKTC ve Ercan Havaalanı’na ait kaşelerin pasaportunuzda olmaması gerekiyor. (Önemli ayrıntı; dikkat!!)

Pasaportunuz bu kriterlere uygun değilse; vize başvurusu yapmadan önce yeni bir pasaport başvurusunda bulunmalısınız.

(Dikkat: Ankara ve Gaziantep başvuru merkezleri için vize başvurusu yapacak olan kişilerin şahsen gelmesi ve parmak izi vermeleri zorunludur.)

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler 2020

schengen vize

Yunanistan Vizesi Genel Başvuru İçin Vize Belgeleri

🔹Schengen başvuru formu
🔹2 adet biyometrik fotoğraf
🔹Pasaport aslı ve pasaportun ilk sayfa ve işlenmiş sayfalarının fotokopisi (Eski pasaport varsa son 3 yıla ait Schengen vizesi fotokopileri)
🔹Vize ve vize hizmet ücreti
🔹Seyahat sağlık sigortası
🔹Ulaşım ve konaklama rezervasyonu (Turla gidilecekse tur belgeleri)
🔹Gelir belgesi (Çalışıyorsa işyerinden son 3 ayın bordrosu / son 3 aya ait banka ekstresi / tapu ya da araç ruhsatı)
🔹Davetiye (Yunanistan’dan davet eden bir kurum ya da kişi varsa)
🔹Konsolosluğa hitaben dilekçe (Yunanistan’a gidiş amacını anlatan)

Sigortalı Çalışanlar İçin Vize Evrakları

🔸Şirketin antetli kağıdına yazılmış pozisyonu, işe başlama tarihi, maaşı, izinli olduğu süre ve dönüşünde işine devam edeceğine dair ıslak imzalı mektup
🔸Son 3 aylık maaş bordrosu
🔸İşe giriş bildirgesi
🔸4A hizmet dökümü (E-devletten barkodlu veya SGK’dan ıslak imzalı)
🔸Çalışılan işyerinin güncel ticaret odası kaydı, sicil gazetesi kopyası, vergi levhası, imza sirküleri ve faaliyet belgesi

Kamu Çalışanları İçin Vize Evrakları

🔹Çalışılan resmi kurumun antetli kağıdına yazılan seyahat amacı, ne kadar zamandır bu kurumda çalıştığı, maaşı, izin tarihi ve iznin ücretli ya da ücretsiz olduğunu beliten ıslak imzalı yazı
🔹Kurum kartının fotokopisi

Şirket Sahipleri İçin Vize Evrakları

🔸Şirketin ticaret odası kaydı
🔸Sicil gazetesi kopyası
🔸Vergi levhası
🔸İmza sirküleri
🔸Faaliyet belgesi
🔸Şirket son 2 yıl içinde kurulmuş ise 4A veya 4B hizmet dökümü
🔸Şirketin antetli kağıdına yazılmış seyahat sebebini açıklayan dilekçe

Emekliler İçin Vize Evrakları

🔹Emekli maaşını gösteren son 3 aya ait banka hesap özeti
🔹Varsa emekli kimliği fotokopisi

Öğrenciler İçin Vize Evrakları

🔸Yeni tarihli öğrenci belgesi (Öğrenim devam ediyorsa okuldan orijinal izin yazısı)
🔸Sponsorun çalışma ya da emeklilik durumuna göre kendi durumuna uyan tüm belgeler (Sponsor olarak öncelik ebeveynler, daha sonra birinci derece akrabalar)
🔸Sponsordan masrafların kendisi tarafından karşılanacağını belirten dilekçe
🔸Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği

Çalışmayanlar / Ev Hanımları İçin Vize Evrakları

🔹Ev hanımları için masrafların eşi tarafından karşılanması durumunda evlilik cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve sponsorun durumuna göre talep edilen tüm diğer belgeler
🔹Çalışmayan kişiler için çalışan eş, ebeveyn, yakına ait mesleki ve maddi belgeler ve masrafın karşılanacağına dair dilekçe

İlk kez Schengen vize başvurusu yapacaksanız mutlaka vize merkezine gitmeniz gerekiyor. Çünkü parmak izi vereceksiniz. Eğer daha önce bir vizeniz varsa vekaletname ile başvuru yapabilirsiniz. Burada önemli olan detay başvuruyu vekalet ile yapabileceğiniz. Fakat başvuru sonucunda pasaportu kendiniz teslim almak zorundasınız.

Yunanistan Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve Konsoloslukları vize başvuru belgelerinizin tamamını detaylı ve büyük titizlik ile incelediği için ekonomik durum, aile bilgileri vb. belgelerinizi doğru ve eksiksiz düzenlendiğinizden lütfen emin olun. Amaan tatil yapacağım diye başınız derde girmesin.

Yunanistan Vizesi Başvuru Formu

Kosmos vize başvuru formunu online ortamda hazırlayabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra sayfanın altında yer alan formu gönder butonuna tıkladıktan sonra yazıcıdan çıktısını almalısınız. Eğer formu doldurduğunuz an çıktı alma şansınız yoksa mail adresinize gönderilecek link aracılığı ile daha sonra da çıktı alabilirsiniz.

❗Lütfen dikkat burası önemli, sayfanın ekran görüntüsünü alarak çıktı almanız geçersiz sayılacaktır.

❗❗Önemli olan bir diğer ayrıntı da vize başvuru formunu doldurmadan vize randevusu alamıyorsunuz.

Yunanistan Vize Ücreti 2020

Yunanistan’a seyahat etmek için başvurduğunuz kategori fark etmeksizin, seyahat edecek kişinin kendi vize türüne göre ödemekle yükümlü olduğu bir vize ücreti vardır. Yunanistan vize ücreti; Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirleniyor. Vize ücretleri, konsolosluk harç bedelleri ve vize başvuru merkezi ücreti düşünülerek hesaplanıp, vize türü ve süresine göre değişiyor. 12 yaş ve altı çocuklardan ücret talep edilmiyor.

Vize randevusu alınan gün ve tarihte hizmet veren aracı kuruma gitmeniz gerekiyor. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Yunanistan vize ücreti €80 konsolosluk, €20 da hizmet bedeli olmak üzere €100’dur.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusunun kesinlikle en zor süreci işte burası. Dosyanın teslim edilmesinden sonraki bekleme süresi.

İzmir başvurularının vize değerlendirme süresi ortalama 15 iş günü. Bu nedenle seyahat tarihinizin minimum 15 iş günü sonrasında olmasına dikkat edin.

Diğer iller için işlem süresi ise Elçiliğin ve Konsolosluğun inisiyatifinde olduğu için süre herkes için farklı olacaktır. Ben İstanbul merkezden başvurduğumda tatil dönemi de olduğu için 15 günde sonuçlandı. Fakat bir haftada sonuçlanan başvuruların olduğunu da duydum. Umarım başvurunuz en hızlı şekilde sonuçlanır.

Vize Başvuru Sonrası Pasaport Teslimi

Dosyanız incelendikten sonra İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu VFS Vize Başvuru Merkezi’ne pasaportunuzu teslim eder. Dilerseniz opsiyonel acil kargo hizmeti ile pasaportunuzu istediğiniz adresten alabilirsiniz. Bu hizmet için ekstra bir ücret ödemesi yapmak istemezseniz pasaportunuzu başvuru merkezinden alabilirsiniz.

Burada sizi uyarmam gereken bir nokta var. Her ülkenin gün içinde pasaport teslim saati var. O saatler dışında merhaba ben pasaportumu almaya geldim derseniz, pasaportunuzu vermiyorlar. Mutlaka pasaport teslim alma saatlerini öğrenin.

Vizeniz onaylanmazsa (umarım böyle bir sonuç ile karşılaşmazsanız) başvuru merkezine şahsen gidip pasaportunuzu imza karşılığında almanız gerekiyor. Üzülerek söylemeliyim ki vizeniz olumsuz sonuçlandığında başvuru ücretini iade alamıyorsunuz. Sadece başvuru sırasında veya sonrasında kurye hizmeti aldıysanız; kurye hizmet bedelinin iadesini talep edebilirsiniz.

Pasaportunuzu Teslim Aldıktan Sonra Vizenizde Kontrol Edeceğiniz Noktalar

🔸Duration of Stay: Bu kısım Schengen bölgesinde kalabileceğiniz gün sayısını gösteriyor. Buradaki gün sayısını kesinlikle aşamazsınız.

🔸From … Until: Genellikle Duration of Stay kısmındaki süreden daha uzundur. Schengen bölgesine giriş çıkış tarihlerinizi daha rahat ayarlamanız içindir. Bu tarihe kadar bölgeden çıkış yapmak zorundasınız.

🔸Number of Entries: 01 Tek giriş, 02 İki giriş ve Mult Çoklu girişi ifade etmektedir.

Vize Başvurum Reddedilir mi?

Schengen vizesi AB ülkelerinde geçerli. Yani Yunanistan için aldığınız vizeyi (tabi ki vize süreniz ve giriş çıkış izniniz dahilinde) İtalya’ya, Fransa’ya veya Almanya’ya giderken de kullanabilirsiniz. Eğer daha önce Avrupa ülkesi için vize başvurusunda bulunduysanız ve red aldıysanız muhtemelen Yunanistan için de red cevabı alırsınız. Çünkü ülke konsoloslukları birbiri ile koordineli çalışıyorlar.

Daha önce hiç başvuru yapmadıysanız; önemli olan belgelerinizin eksiksiz olması, seyahatiniz süresince ve acil durumlarda kendinizi maddi anlamda idare edebileceğinizi belgelemeniz. Eğer herhangi bir adli suçunuz da yoksa büyük olasılıkla vizeniz çıkacaktır.

Yunanistan Kapı Vizesi

Türk turistlerin son dönemlerde epey tercih ettiği Yunan adaları günlük vize uygulaması mevcut. Tabi eğer sadece Yunan Adalarını gezme planınız varsa kullanmanız doğru olacaktır.

Bodrum veya Marmaris’te tatil yaparken küçük bir değişiklik ile Yunan adalarına geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Tek girişli ve 7 gün süre ile verilecek olan bu vize aslında prosedürlerle uğraşmak istemeyenler ve ani program yapanlar için güzel bir alternatif olacaktır. Kapıda vizenin bana göre olumsuz tarafları; vize ücretine baktığımda sadece adalar için verilmesi, tek giriş olması ve sürenin sadece 7 gün olması. O bütçe ile belki de 6 aylık vizeniz olabilir. Unutmayın, kapıda vize schengen değil.

Yunanistan kapı vizesi 1 Nisan – 30 Ekim tarihleri arasında özellikle yüksek tatil sezonu dönemlerinde yani sadece belirli dönemlerde uygulanıyor. Başlangıç ve bitiş tarihleri her yıl değişebiliyor

Yunanistan Kapı Vizesi Evrakları

Kapıda vize hizmetini alabileceğiniz birçok aracı kurum mevcut. Gerekli belgeleri teslim ettikten 4-5 gün sonra vizenizi alabilirsiniz.

🔻Geçerli pasaport
🔻Pasaportun ilk ve işlenmiş sayfalarının fotokopisi
🔻TC kimlik veya nüfus cüzdanı fotokopisi
🔻Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
🔻Online doldurulan vize başvuru formu
🔻Gidiş – dönüş feribot bileti
🔻Konaklama olacaksa otelden alınan otel kaşe imzalı otel konfirmesi
🔻Seyahat acentesinden gidiş dönüş tarihi belli olan feribot bileti
🔻Güncel banka cüzdan fotokopisi
🔻Vize harcı ve acente hizmet harcı

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti

Yunanistan kapıda vize ücreti feribot bileti satın aldığınız seyahat acentesine göre değişirken hizmet bedeli ile vize ücreti €55 – €100’lara kadar çıkabiliyor.

🔹Çeşme – Sakız Adası vize ücreti: €55
🔹Ayvalık – Midilli vize ücreti: €55
🔹Kuşadası – Samos vize ücreti: €55 – €60
🔹Bodrum – Kos vize ücreti: €65
🔹Bodrum – Rodos vize ücreti: €60
🔹Kaş – Meis vize ücreti: €70

Vizenin Yunan polisi tarafından reddedilmesi durumunda ücret iadesi yapılmıyor.

Kapıda Vize İle Seyahat Edeceğiniz Yunan Adaları

Kapıda vize seçeneği ile Türkiye’den 6 farklı Yunan adasına seyahat edebilirsiniz.

▪️Çeşme ➖ Sakız Adası
▪️Seferihisar / Kuşadası / Bodrum ➖ Samos
▪️Bodrum / Fethiye / Marmaris ➖ Rodos
▪️Kaş ➖ Meis
▪️Ayvalık / Çanakkale ➖ Midilli
▪️Bodrum ➖ Kos

Umarım kolaylıkla alacağınız bir vize süreci yaşarsınız 🙂 Şimdiden keyifli seyahatler!

Yunanistan vizesini almışken Atina’da tatil planı yapmak isterseniz, sizi “Atina Gezilecek Yerler” yazıma alabilirim.

İlgili Diğer Yazılar