Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Bir seyahate başlamadan önce sizi maddi açıdan en çok yoracak olan şeylerden biri ulaşım diğeri de konaklama maliyetleri. Bu tip hizmetleri daha ucuza almak için tabi ki de kullanılan bazı yöntemler var. Her ne kadar birçok kişi bu yöntemlere inanmasa da ben uyguladığım için sizinle de paylaşmak istedim. Aslında ucuz uçak bileti bulmak promosyon ve kampanyaları kaçırmamak seyahat severlerin kesinlikle uzmanlık alanlarından birisi. Asla yorulmadan, sıkılmadan, pes etmeden her ülke ve hatta o ülkede bulunan her havalimanı için tek tek tarihlere bakmak 😌

Ucuza Uçak Biletini Nasıl Alırım?

Gezi Tarihlerinizi Esnekleştirin

Öncelikle ilk tavsiyem kesinlikle seyahat tarihlerinizi esnekleştirmeniz. Çünkü uçak bileti fiyatları, haftanın günlerine ve gidilecek dönemlere bağlı olarak değişiyor. Özellikle yılbaşı, Noel, Kurban ve Ramazan Bayramı gibi resmi tatillerin tarihleri belli olduğu için birçok kişi seyahat planlamasını bu doğrultuda yapıyor. Bu dönemlerde uçak bileti fiyatlarının çok yüksek olduğunu unutmayın.

Sabah oldukça erken ve gece geç saatlerde uçak bileti fiyatı çok daha uygun olacaktır. (Talep az olunca 🤷🏽‍♀️) Eğer konaklama yapacağınız yere ulaşımınız çok yorucu olmayacaksa bu saatleri tercih edebilirsiniz.

Erken Rezervasyonun Gücüne İnanın

Havayolu firmaları uçaklarda sadece sınırlı sayıdaki koltukları daha düşük fiyattan satışa çıkarmaktadır. Bu koltukların bitişi ile fiyatlar maalesef yükselişe geçiyor. Dolayısıyla havayolu firmalarından ucuz uçak bileti alma yöntemlerinden birisi de erken rezervasyon. Promosyonlu fiyatlardan satışa sunulan bu koltukları ne kadar erken davranırsanız, o kadar ucuza alabilirsiniz.

En Uygun Günü Seçin

Biletinizi fiyatların en uygun olduğu günlerde almaya çalışın. Özellikle hafta ortasında seyahat etmek, hafta sonuna göre daha fazla tasarruf sağlayacaktır. Sadece hafta sonu değil Pazartesi ve Cuma günlerine göre de hafta ortasında daha uygun bilet bulabilirsiniz.

Yurt İçi Uçuşlarda En Uygun Fiyat

Yurt içinde seyahat edecekseniz en uygun fiyatları yakalama dönemi kesinlikle 21 gün öncesidir. Bu dönemde fiyatlar ortalama fiyattan daha ucuz olacaktır. Son 2 haftada bilet fiyatları maalesef tarih yaklaştığı için daha çok artacak ve tabi ki son hafta da daha da artacaktır.

İstatistiklere göre son 2 haftada bilet fiyatları ortalama fiyata göre %5 artarken, son hafta bu oran %30’lara kadar çıkıyor.

Yurt Dışı Uçuşlarda En Uygun Fiyat

Uluslararası uçuşların bilet fiyatlarında yurt için uçuşlar kadar dalgalanma olmuyor. Seyahatinize 1 ay kala bilet fiyatları ile 6 ay öncesindeki fiyatlar ortalamada %5 oynuyor. Yani bu da çok büyük bir fark değil. Buradaki önemli ayrıntı; seyahatinizden 18-28 gün önceki fiyatlar genelde en uygun fiyatlardır. Ama tabi eğer vizeniz yoksa bu durumda biraz risk oluşturuyor.

Ucuz Bilet İçin Havalimanı Seçimi Yapın

Ucuz uçak bileti için bir diğer alternatif ise havalimanı ya da havayolu firmasını seçmektir. Bugün hemen hemen her büyük şehirde neredeyse ikinci havalimanı olduğu için şehir merkezine belki biraz daha uzak bir havalimanı tercih edebilirsiniz. (Tabi havalimanından konaklama yapacağınız yere ulaşımınız pratik ve sorunsuz olacaksa)

Alternatif Seyahat Rotası Oluşturun

Pahalı bir yere, pahalı bir uçak bileti alarak uçmak yerine; neresi ucuz ise oraya uçun. Amacınız sadece dünyayı keşfetmek ise bu seçenek bir tık daha mantıklı olabilir.

Bir diğer seçenek ise seyahat etmek istediğiniz bölgenin yakınlarındaki bir havalimanını tercih edip, farklı ulaşım yolları ile gitmek istediğiniz bölgeye varabilirsiniz. Eğer yurt dışına seyahat edecekseniz; burada da işin içine vize süreçleri giriyor tabi. Vizenizi ilk giriş yapacağınız ülkeye göre çıkarmalısınız.

E-posta Listelerine Kayıt Olun

Gereksiz e-postalar almanın çok sıkıcı olduğunu biliyorum ama kampanya ve indirimleri takip etmenin en etkili yollarından birisi de havayolu firmalarının ve bilet satışı yapan web sitelerinin e-posta listelerine kaydolmak. Promosyon uygulanan koltuk sayısı çok az olduğu için kampanyaları erkenden öğrenmek kesinlikle oldukça avantajlı sağlayacaktır. Eğer e-posta almak istemiyorum derseniz; yine firmaların sosyal medya hesaplarını takibe alabilirsiniz. Özellikle havayolu firmaları kampanyalarını ilk önce ve hatta bazen sadece “Facebook, Twitter ve Instagram’dan paylaşıyorlar.

Farklı Havayolu Firmalarından Tek Yön Bilet Bakın

Gidiş ve dönüş biletinizi farklı firmalardan daha ucuza alabilirsiniz. Normalde gidiş-dönüş bilet almak daha ucuza gelse de nadiren de olsa tek yön bilet almak daha ucuza gelebilir. Bi denemekte fayda var.

Charter / Dolmuş Uçuş Seferleri

Özellikle Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları, uzun süren resmi tatillerin başlaması ile birlikte Türkiye’ye gelirler. Çoğunlukla Türk yolcuları taşıyan charter uçakları, dönüşte yeterli sayıda yolcuya ulaşamazsa; bu dönemlerde ucuza uçak bileti bulmak daha kolay gelir 💃🏽

“Charter uçuş nedir?” diye sorarsanız; charter uçuş seyahat acentesinin uçağı kiralayarak sefer yapmasıdır. Charter uçuş satın aldıysanız dikkat edeceğiniz en önemli nokta kesinlikle uçuş saatini seferden bir iki gün kontrol etmektir. Charter seferlerinde tur şirketinin uçak saatini değiştirme yetkisi bulunur. Maalesef her güzel şeyin bir bedeli olabiliyor 😔

“Charter uçuş nasıl bulunur? “ diye sorarsanız; Charter uçuş sistemi belli şehirler veya ülkeler için yapılmaktadır. Charter uçuşu için bileti havayolu firmalarından almanız mümkün değildir. Çünkü bu uçuşları havayolu firmaları değil sadece seyahat acenteleri düzenlerler.

Ben daha önce hiç charter uçuş kullanmadım. Ancak kullanan kişiler varsa yorumlarını merakla bekliyorum.

Uçak Bileti Karşılaştırma Siteleri Kullanın

Uçak bileti arama motorlarını kullanarak uygun fiyatlı bilet bulabilirsiniz. Tek tek havayolu firmalarına girip fiyat karşılaştırması yerine bu internet sitelerini takip edebilirsiniz. Bugün oldukça başarılı mobil uygulamalar ile her an her yerde uygun fiyatlı bilet alabilirsiniz.

Amerika için ucuz bilet arıyorsanız; “Expedia” veya “ Orbitz”, Avrupa için ise “ Skyscanner” veya “Momondo” gayet başarılı

Havayolu Firmalarının Mil Programlarına Üye Olun

Havayolu firmalarının mil programlarına üye olmak; ucuz sen aşksın uçak bileti satın almanıza yardımcı olabilir. Harcamalarınızı mil biriktiren kredi kartları ile yaparsanız, kazandığınız millerle daha uygun fiyatlara seyahat edebilirsiniz.

Doğrudan Uçuşları Tercih Edin

Bazen doğrudan uçuşlar (herhangi bir şehre aktarma olmadan) daha uygun fiyatlı olabilir. Havayolu karşılaştırma sitelerinden önceki ya da sonraki birkaç güne bakarak, doğrudan uçuş olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Doğrudan uçuşlu fiyatlar ile aktarmalı uçuşları karşılaştırıp, bilet satın almanız avantaj sağlayacaktır.

🔵 Yurt Dışında Araç Kiralamak İçin Gerekli Prosedürler Hakkında Merak Ettikleriniz İçin “Araç Kiralama” yazıma göz atabilirsiniz >>