Prag’da 3 Günlük Seyahatimi Nasıl Planlarım?

single-image

Prag gezilecek yerler rehberinde; pratik seyahat bilgileri ve ipuçlarından, gezi turu rezervasyon hizmetlerine kadar birçok faydalı bilgiyi bulabilirsiniz! Bu büyülü kentte tatilinizin tadını çıkarın!

Prag her zaman turistler için moda gibi görünen bir destinasyondur. Zengin tarihi, geniş parkları, romantizmle dolu geceleri ile iyi korunmuş bir ortaçağ şehri olduğu için onlarca yıldır turistlerin seyahat etmek istediği yerler listesinin başında geliyor. Her yıl bu kadar çok insanın Prag’ı ziyaret etmesinin eminim tek bir nedeni var.

Prag gezilecek yerler listesinde “mutlaka” dediğim çok fazla yer var!

Bugünün blog yayını Prag’ın sunduğu en iyi şeyleri 5 gün içinde nasıl verimli yönetebileceğinizi ve kendinizi yormadan nasıl verimli şehir turu atabileceğinizi içeriyor. Bu arada Prag’ı gerçekten görmek için en az 4 ile 5 güne ihtiyacınız olduğunu söylemeliyim. Tatilin sonunda şehrin önemli ana merkezlerini ve şehrin kültürünü anladığınızı fark edeceksiniz. Gezinizi organize etmenin bir yolunu arıyorsanız, işe Prag görülecek yerler ve yapılacak en önemli aktivitelerin listesi!

Prag hakkında daha detaylı bilgiye;

<< Prag Seyahat Rehberi >>

yazımdan ulaşabilirsiniz!

Prag’da Neler Yapılır: 1.Gün

Keyifli Ücretsiz Yürüyüş Turlarına Katılın

Yürüyüş turları ile şehrin tarihi ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve ana meydanların nereler olduğunu hızlıca öğrenebilirsiniz. Prag’da fazlasıyla ücretsiz yürüyüş turu olduğu için bir tanesinde yer bulmanız çok da zor olmayacaktır. Tüm tur şirketleri 10.00’da Eski Şehir Meydanı’ndaki (Old Town Square) astronomik saatin yakınında buluşabilir ve yaklaşık 3 saatlik yürüyüş turuna başlayabilirsiniz. Yürüyüş turu ile; Charles Köprüsü (Charles Bridge), Prag Kalesi (Prag Castle) Yahudi Mahallesi (The Jewish Quarter) ve daha birçok yeri göreceksiniz.

Daha kapsamlı ücretli bir tur arıyorsanız, şehir genelinde şaşırtıcı alternatif sanat ve tarih turları düzenleyen tur şirketleri de mevcut.Sadece yürümek yerine şehrin tarihini öğrenerek gezmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Prag Kalesi’ni Ziyaret Edin

Ünlü Prag Kalesi ziyaret edeceğiniz bir sonraki rotasyondur. Çünkü tüm yürüyüş turları bu popüler lokasyona yakındır. St. Vitus Katedrali (St. Vitus Cathedral), Eski Kraliyet Sarayı (The Old Royal Palace), Prag Kalesi’nin Hikayesi (The Story of Prague Castle), St. George’un Bazilikası (St. George’s Basilica), Daliborka Kulesi ile Altın Şerit (Golden Lane with Daliborka Tower) , Toz Kulesi (The Powder Tower) ve Rosenberg Sarayı (Rosenberg Palace) kalenin bölümleridir.

Bu mekanların tamamını ya da sadece bir kısmını ziyaret edebilirsiniz. Gişeden biletinizi almayı unutmayın.

Bu arada en ünlü yapının St. Vitus Katedrali olduğunu söylemeliyim. Katedral şehrin surlarının dışından kaleye baktığınızda göreceğiniz büyük yapıdır. St. Vitus Karedrali’ne giriş ise artık ücretsiz.

Kale içerisinde Prag Kalesi İdaresi’ne bağlı tur rehberlerini de bulabilirsiniz. Pazartesi günleri hariç her gün tur hizmetinden faydalanabilirsiniz. Çek dilinde kişi başı 50 CZK saat tur; minimum 4 kişinin katılımı gerekliyken; diğer dillerde kişi başı 100 CZK ve minimum 400 CZK ile yine 4 kişinin katılımı gereklidir. Kalabalık bir arkadaş grubu ile gelecekseniz; rehberinizi [email protected] adresinden de rezerve edebilirsiniz.

📍Konum için tıklayın >>

Petrin Park Çevresinde Dolaşın!

Petrin Park, Prag’ın muhteşem manzarasına sahip şehrin en büyük ve en güzel parkıdır. Buraya geldiğinizde güzel bir bahçe ve Eyfel Kulesi’ne benzeyen bir gözetleme kulesini göreceksiniz. Gözlemevinin tepesine 299 basamak çıkarak tırmanabilir ve Prag’ın eşssiz manzarasını görebilirsiniz. Petrin Park, yüksek bir tepede olduğu için oraya yürümenin çok kolay olmadığını söylemem gerekiyor. Eğer yürümek istemezseniz; füniküler kullanabilirsiniz.

📍Konum için tıklayın >>

John Lennon Duvarını Ziyaret Edin!

Petrin Parkı’ndan sonra nehrin yanındaki Kampa’ya doğru ilerledikten sonra John Lennon Wall’u göreceksiniz. 1980’lerde Komünizmin sonuna doğru, öğrenciler bu duvarı şikayetlerini gidermenin bir yolu olarak John Lennon şarkı sözlerini yazmaya başlamışlar. Bugün, duvar şehirde sevgiyi ve barışı temsil etmesi ile biliniyor.

📍Konum için tıklayın >>

Rıhtımda Biraz Gezinmeye Ne Dersin?

Eminim ilk gününüz uzun ve yorucu geçiyor. Kampa bölgesinde lezzetli ve doyurucu bir yemekten sonra biraz Çek birası ya da kahve ile masalsı şehir Prag’da olmanın tadını çıkarın. Kampa Island’a gelmek için John Lennon Duvarı’ndan nehre doğru yürüyüp, küçük bir köprüyü geçtikten sonra işte buradasın! Karnınızı doyurup, biraz dinlendiğinizde ünlü Charles Köprüsü’nden şehir merkezine doğru yürüyebilirsiniz.

Prag’da Neler Yapılır: 2.Gün

Eski Şehir Meydanı’nı Keşfedin

Yürüyüş turlarınız sırasında Eski Şehir Meydanı (Old Town Square) hakkında genel bir fikir sahibi olmuş olsanız da bugün meydanın tadını çıkarabilirsiniz. Ben gittiğimde Christmas Market’ler ile doluydu ve apayrı bir güzelliğe sahipti. Old Town’da neler yapabilirim diyorsanız;

Meydan’da takılabilirsiniz: Turistler, aileler, öğrenciler ve çalışan kişiler.. Meydandan geçen insanları izlemek benim için bir şehri tanırken yaptığım en keyifli aktivitelerden biri. Özellikle Christmas zamanında gittiyseniz; sıcak şarabınızı alıp bankalardan birine oturup, şehri izleyebilirsiniz.

Astronomik Saat Kulesine Çıkmayı Unutma!

Prag’ın en çok ilgi gören yerlerinden birisi de burası. Saatin detayı, sanatı ve seneler sonra bile hala çalışıyor olması onu Avrupa’nın en güzellerinden biri haline getiriyor.

Kiliseleri ziyaret edin: Yaklaşık 1700 lü yıllarda inşa edilmiş olan St. Nicholas Kilisesi, çok iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar gelmiş. Kiliseyi gezerken; o dönemde yaşayan rahiplerin yaşam şartlarına yakından tanık oluyorsunuz Kilise içinde yaklaşık 265 merdiven basamağı var. Merdivenleri çıkarken kesinlikle sonu gelmeyecek olduğunu düşünüyorsunuz. Fakat unutmayın, zirvede sizi Prag’ın muhteşem manzarası bekliyor.

📍Konum için tıklayın >>

Yeraltı Mezarlarını Keşfedin

Eski Belediye Binası’nın (The Old Town Hall) altında keşfedilmeye değer yeraltı mezarları bulacaksınız. Bu mezarlar meydanda olan ortaçağ evlerinin ilkleriydi. Şimdi ise ortaçağ yaşamını sergileyen bir sergi olarak kullanılıyor.

📍Konum için tıklayın >>

Yahudi Mahallesini (Jewish Quarter) Ziyaret Edin!

Burası Old Town Meydanı ile Vltava Nehri arasında kalan, Prag’ın popüler turistik yerlerinden biridir. Bu bölgedeki müzeler, sinagoglar ve tarihi mezarlık; Avrupa’nın en büyük Yahudi topluluklarından birinin tarihini anlatıyor.

📍Konum için tıklayın >>

Letna Park Keşfine Hazır mısınız?

Çeşitli yürüyüş parkurları, bir kafe ve şehrin manzarasına sahip olan bu parkta; birçok sanat öğrencisi ile karşılaşabilirsiniz. Siz de kalabalıktan boğulduysanız ve hoş bir mola vermek isterseniz; eminim bu park iyi gelecektir.

📍Konum için tıklayın >>

Prag Yeraltı Turları

Şehir merkezindeki ortaçağ evlerine yeraltı turlar düzenleniyor. Prag’da yüzyıllar boyunca molozlar ile birlikte yükselen eski evlerin altında birçok yeraltı mezarları bulunuyor. Prag yeraltı mezarları turu çok kısa olabilir. Ancak ortaçağ Prag’ı hakkında ayrıntılı bir tarih bilgisi edinmenize yardımcı olur. Eminim dikkatinizi çekecektir. Burayı Prag gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın!

📍Konum için tıklayın >>

Prag’da Neler Yapılır: 3.Gün

Kutná Hora’ya Bir Günlük Gezi Yapın

Kutna Hora, ortaçağ Bohemya’sında gümüş madenciliği için önemli bir merkezdi. Prag krallarının zengin kalmasına epey yardımcı oldu. Şimdi bu kasaba, 40 bin – 70 bin kemik içeren kemik kilisesi Sedlec Ossuary ile ünlüdür. Kiliseyi ziyaret etmek sadece 15 dakikanızı alıyor. Bu bölgenin ortaçağ kiliselerini, manzaralarını, iyi korunmuş sokaklarını ve meydanlarını keşfetmek için şehir merkezine gidebilirsiniz. Çok da kalabalık olmadan Prag gibi hissettiren en küçük ve sakin kasabası, 1995 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmıştır. Tur olmadan da kendi başınıza ziyaret edebilirsiniz.

Şehir Prag’a yaklaşık 84 km mesafede yer almaktadır. Tren ile ortalama 1 saat 12 dakika, otobüs ile 1 saat 40 dakika sürmektedir. Bu gezi neredeyse bir gününüzü alacağı için dilerseniz; Prag’dan hiç ayrılmamayı tercih edebilirsiniz.

📍Konum için tıklayın >>

Eğer çok uzaklaşamam diyorsanız;

Yeni Bir Yürüyüş Rotasına Hazır mısınız?

Çek Kralları’nın taç giyme törenleri için kullandığı inanılmaz güzel Belediye Evleri (Municipal House) önünden başlayarak Kraliyet Yolu’na girin. Muhteşem Art Nouveau tarzı evleri göreceksiniz. Prag’daki en eski barı ve özenle dekore edilmiş konser ve sergi mekanını Prag gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Dancing House

Büyük olasılıkla eski tarihi yaşamaktan daha modern olan bu mimariye benim gibi anlam veremeyebilirsiniz. Benzersiz mimarisi ve çevredeki barok binaları ile tam bir kontrast oluşturan bu bina turistler için merkezi bir nokta.

Modern ve hareketli sanat eserine doğru yürürken; Franz Kafka ile karşılaşacaksınız. On bir metre uzunluğunda, 24 ton paslanmaz çelik kullanılarak, 42 mobil katmanı ile ünlü Çek yazarı Franz Kafka’nın yüzünü göreceksiniz.

Yürümekten yorulduysanız; tramvay (ucuz) veya taksi (kesinlikle uber ya da bolt kullanın ucuz ve daha kolay) kullanabilirsiniz. St. Wenceslas Meydanı’na doğru gidebilirsiniz. Burada ata binen devasa bir kral heykeli göreceksiniz. Wenceslas iyi ve adil bir kral olarak hala saygı duyuluyor, hatta kendi Noel şarkısı bile var; “Good King Wenceslas”. Bu meydanda alışveriş yapabilirsiniz.

📍Konum için tıklayın >>

Prag Gezilecek Yerler Listen Hazır mı?

Sanatsal zenginliğine, tarihi de eklenince seyahatseverler de yoğun merak uyandıran Çek Cumhuriyeti başkenti Prag’da zaman yolculuğuna çıkmaya hazırsınız. Sadece 3 gününüz varsa; gezmeye nereden başlayacağınıza yardımcı olabilmek için hazırlamış olduğum Prag gezilecek yerler listesi umarım sizin için faydalı olur. Prag seyahati ile ilgili kafanıza takılan tüm sorularınız için her zaman benimle iletişim kurabilirsiniz.

Çek vizesine ihtiyacım var diyorsanız;

“Çekya Vizesi Nasıl Alınır”

yazıma mutlaka tıklayın!

İlgili Diğer Yazılar