Paris’i Evinizde Keşfetmenin 8 Yolu

Humphrey Bogart, Kazablanka’da “Her zaman Paris’e sahip olacağız” dediğinde, belki de bu Işıklar Şehri’nin küresel bir sağlık pandemisine tepki olarak bir gün kilit altına alınma olasılığını düşünmemişti. Paris uzaktan bile ziyaretçilerine pek çok güzellik sunmaya devam ediyor. Kültürel ve sanatsal mirası, mutfak kültürü bunlardan sadece birkaç tanesi. Tabi ki Google sayesinde, kendi karantina deneyiminize Paris seyahati ile bir miktar yaşama sevinci eklemeniz mümkün.

Arnavut kaldırımlı sokaklarında bir kez daha dolaşmak için zamanı beklerken, işte sanal bir Paris gezisinin tadını çıkarmanın 9 yolu.

1.Önemli Turistik Noktaları Görün

Eyfel Kulesi

Paris’in “Iron Lady” adıyla da bilinen Eyfel Kulesi, Mart ayında 131 yaşına bastı. YouTube’da, Wanderlust Travel Videos sizi 276 metre yüksekliğindeki Eyfel Kulesi’nin izleme güvertesine kadar iki cam duvarlı asansör sürüşü içeren modern yapının sanal bir turuna çıkarabilir.

2019’da net bir bahar gününde çekilen yüksek çözünürlüklü görüntüler, Paris silüetinin muhteşem manzaralarını sunuyor.

Eyfel Kulesi sanal turu için tıklayın >>

Sacre-Cœur Bazilikası

Görülmesi gereken bir diğer yer, rehberli panoramik bir ziyaretle keşfedilebilen Montmartre’deki Sacre-Cœur Bazilikası’dır. Hem binanın içinde hem de dışında 360 derecelik manzaralar sunar ve şehrin üzerinde sanal bir bakış açısı olarak hizmet eder.

Sacre-Coeur Bazilikası, Paris’in en çok ziyaret edilen ve en büyük gezi alanlarından biridir.

Sacre-Cœur Bazilikası sanal turu için tıklayın >>

Louvre Müzesi

Vénus de Milo (Sully Wing, Room 346)
Vénus de Milo (Sully Wing, Room 346)

Louvre, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa ve Vénus de Milo gibi Batı Medeniyetinin en ünlü başyapıtlarından birçoğunu içinde barındırır. Müzedeki resimlerin büyük bir kısmı, Louvre’da yaşayan çeşitli krallara ait iken diğer parçalar Fransa’nın Vatikan ve Venedik Cumhuriyeti ile yaptığı anlaşmalar yoluyla elde edilmiş. Koleksiyon, Napoléon I’in ganimetleriyle daha da zenginleştirilmiş.

Dünyanın en büyük müzesi olan Louvre, 35.000 sanat eserini 73.000 metrekarelik alanda sergiliyor. Louvre’un başyapıtlarını görmek, Paris’i ziyaret ederken yapılacak en önemli şeylerden biri yapıyor.

Louvre sanal müze için tıklayın >>

2.Apéro

En sevdiğiniz Fransız peynirleri ve şarküteri ürünleriyle kendinizi şımartın. Taze, çıtır çıtır bir baget ve güzel bir şişe Fransız şarabı, bien sûr unutmayın. İlhama mı ihtiyacınız var? Rebekah Peppler’in “Apéritif: Kokteyl Saati Fransız Tarzı” na bir göz atabilirsiniz.

 

3.Film Gecesi

Amélie veya Intouchables gibi bazı klasik Fransız filmleriyle, Chocolat, Midnight in Paris ve Emily in Paris gibi Fransa’yı hayal etmenize ilham veren filmlerle bir film gecesi yapın. Ayrıca Netflix’te bazı harika Fransız filmleri ve hakkında bolca yazılmış olan keyifli diziler de var.

4.Paris Bloggerları

Günlük Paris dozunuzu almak için takip edebileceğiniz birçok harika Parisli Instagram hesabı var. Bunlardan birkaçını sizinle paylaşabilirim @seemyparis, @wanderwonders, @ paris.with.me, @alexandrine_r, @clangart, @deareverest, @lostncheeseland ve @davidlebovitz’e göz atın.

5.Yerel Lezzetler

Paris’i ziyaret etmenin en iyi yolu şüphesiz midenizden geçmektir. Neyse ki dayanışma adına, Paris’in şefleri şehrin ve sanal turistlerin karantina sırasında iyi beslenmeye devam etmesini sağladı. Sihri yeniden yaratmak için sabra ve muhtemelen Google Çeviri’den bir yardım eline ihtiyacınız olacak, ancak eminim bu zahmet sonrasında damak tadınız çabalarınız için size teşekkür edecek.

Hotel Le Bristol’deki üç yıldızlı Michelin mutfağını yöneten şef Eric Frechon, Instagram’da eski sevilen croque monsieur ve omlet aux cipsleri için tariflerini (evet, bu cipsli omlet) yayınladı.

ericfrechon

Mutfağa girmeyi sevmiyorum diyenler için lezzetli kruvasan ve sıcacık kahve siparişinizi Kruvasan’dan verebilirisiniz.

kruvasan-istanbul-siparis

6.Evinizde Paris Ruhunu Yaşayın

Tüm sosyal medyada ve tasarım dergilerinde görüldüğü gibi, Paris evlerinin gayri resmi sembolü olan şöminenin üzerinde büyük altın ayna olduğunu söylemeliyim. Bir gün şömineli bir daire sahibi olmayı hayal ediyorsanız, şöminenin üstüne asacağınız altın süslemeli devasa bir ayna bulmayı unutmayın.

fransız-ev-aksesuarı
Fotoğraf: cedarandlimestone

 

7.Paris Ambiyansı İçin Mumlar

Fransız iç mekanları mumlar olmadan tamamlanmış sayılmaz. İsterseniz uzun konik mumlar isterseniz daha klasik bir seçeneği tercih edin. Evinize biraz Fransız ambiyansı eklemek istiyorsanız, bu mumlardan birkaçını almak isteyebilirsiniz!

8.Güzel Vazolarda Kurutulmuş Çiçekler

Ben şahsen evimde taze çiçekler ve bitkiler olmasını seviyorum. Ancak her ikisi de biraz bakım gerektiriyor. Eğer taze çiçeklerin bakımına ayıracak vaktiniz yoksa kurutulmuş çiçekler sizin için iyi bir alternatif olacaktır. Kurutulmuş çiçeklerin en büyük güzelliği; neredeyse sonsuza kadar sizinle birlikte olmaları.

fransız-dekorasyon
Fotoğraf: marieinmay

Koltuk gezginleri serimin ilk seyahatini Amsterdam’a yapmıştım.
Amsterdam’ı Evinizde Keşfetmenin 9 Yolu
ile Amsterdam’da buluşalım.