Amsterdam’ı Evinizde Keşfetmenin 9 Yolu

Çok uzun bir süredir seyahat edemiyoruz. Biliyorum hepimiz gezip eğlenmeyi, yeni şeyler keşfetmeyi, kısa uzun fark etmeksizin sadece seyahat etmeyi çok özledik. Seyahat etmesek bile kendimizi eski fotoğraflarımıza bakarak, bazen yemek pişirerek ya da sipariş vererek anılarımızla yeniden seyahat etmeye çalışıyoruz. Sadece evinizden seyahat edemediğiniz bu dönemde biraz da olsa anılarınızı canlandırmaya belki yeni hayaller kurmanıza yardımcı olmak istiyorum. Bu yıl Amsterdam görmeyi planladığınız şehirler arasındaysa, Amsterdam’ı evinizin koronadan korunan güvenli ortamında görmenin başka yolları da var. İşte koltuk gezginleri serimin ilk yazısı; Amsterdam rehberi.

1. Anne Frank Vlog

Anne Frank Evi, Amsterdam’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. İnternetteki en büyük hit Anne Frank vlog’udur. Corona’dan beri, Amsterdam’daki Anne Frank Müzesi’nin sahibi ve yöneticisi Anne Frank Vakfı vlog’u hazırladı.

Dizide Anne’yi 13 yaşındaki Luna Cruz Perez canlandırıyor. Arka planda bir savaş sürerken Anne’in güvensizlikleri, aşk hayatı ve korkuları. 15 bölümlük dizinin orijinal dili Hollandaca ancak İngilizce de dahil olmak üzere birçok dilde altyazı ile destekleniyor.

2. Rijksmuseum Müzesini Gezin

Rijksmuseum, 19 Kasım 1798’de Lahey’de kurulup, 1808’de Amsterdam’a taşınan ve burada ilk olarak Kraliyet Sarayı’nda ve daha sonra Trippenhuis’te yer alan sanat ve tarihe adanmış Hollanda ulusal müzesidir. Rijksmuseum hakkında buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Burada aralarında Rembrandt, Frans Hals ve Johannes Vermeer’in bazı başyapıtları olan 1200–2000 yıllarına ait 8.000 adet sanat ve tarih eseri sergileniyor. Dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip bu müzeyi sanal olarak ziyaret etmeye hazır mısın?

Sanal müze için tıklayın >>

3. Mahler Festivali

mahler-festival-amsterdam

Amsterdam’ın Museumpleins’teki prestijli Concertgebouw’ da Coronavirüs nedeniyle 2020 yılında kapılarını halka kapatmak zorunda kaldı. Mahler festivali bu yıl 18-23 Mayıs 2021 tarihleri arasında yeniden düzenleniyor. Şu anda Mahler Festivalinin nerede olacağı henüz belli olmasa da detaylar sonbaharda açıklanacak.

Mahler Festival detayları için tıklayın >>

4. Van Gogh Müzesi’nde Sanal Tur

Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’ni evinizden gezebilirsiniz. Youtube’da 7 bölümden oluşan özel bir sanal tur serisi bulunuyor. Van Gogh aynı zamanda hevesli bir mektup yazarıydı. Bu mektupları Van Gogh Müzesi turunda görebilirsiniz. Müze yetkilileri, Vincent’in en iyi mektuplarından en güzellerinden birkaçını bir araya getirmiş. (Çocuklar için de özel bir bölüm var)

5. Paradiso Canlı Yayınları

Paradiso, Amsterdam’ın en ünlü Pop Tapınağı’nın adıdır. 80’lerden beri pop müzikteki her ismin burada çaldığını söyleyebilirim. Ülkemizde olduğu gibi Amsterdam’daki müzik mekanları da Corona krizi nedeniyle mücadele ediyor. Yine de Paradiso, kötü zamanlarda elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak, konserlerini Facebook’ta canlı yayınlıyor.

Canlı yayın için tıklayın >>

6. Tekne Turu

tekne-turu-amsterdam

Amsterdam’ın ünlü su yollarını keşfetmek için bir kanal gezisine çıkmak, şehrin en popüler etkinliklerinden biridir. Yolculuklarından 360 derecelik fotoğrafları bir araya getiren ve kanallar boyunca “seyahat etmenize” olanak tanıyan Starboard ile sanal tur atın.

Sanal tekne turu için tıklayın >>

7. Mutfağınızda Yerel Tatlar Deneyin

amsterdam-cookbook-Kate Reeves-Brown

Hollanda’nın başkentinden 35 farklı restorana ev sahipliği yapan Amsterdam Cook Book kitabı, yerel favorilerden ve sevilen zincirlerden tarifler derliyor.

Kitap, tariflerin yanı sıra yerel şeflerin ve lokantaların hikayelerini de anlatıyor ve ev dedikleri mahallelere saygı duruşunda bulunuyor. Öne çıkan restoranlar arasında The Chippy, the Bao Buns Amsterdam pop-up, Blauw, The Butcher Social Club ve sıfır gıda atığı konsepti Instock yer alıyor.

8. Bisiklet Turu

Amsterdam kültüründe bisiklet oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. Amsterdam’a gitmesen bile gerçekten uzaktan kucaklamak istersen, radyo frekansını Amsterdam’a ayarlayıp, bisiklet sürmeye çıkabilirsin.

Amsterdam radyoları için tıklayın >>

9. Evinize Küçük Hollanda Dokunuşları

amsterdam-ev-dekorasyonu

Hollanda’daki her evin teması farklıdır. Ancak Hollanda’da ev dekoruyla alakalı bazı ortak noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar genellikle evlerin çok geniş olmaması ve Hollandalıların rahat, huzurlu ve konforlu kavramlar etrafında buluşması ile ilgilidir. Genellikle beyaz rengin hakimiyetinde çiçeklerle kaplı ferah alanları tablolar ve heykelsi objeler ile zenginleştirerek, doğal bir görünüm elde ediyorlar. Siz de evinizde bu tarz minimalist bir stil deneyebilirsiniz.

 

 

🔴Amsterdam pasaport & vize süreçleri hakkında detaylı bilgi almak ve şehri daha detaylı keşfetmek için tıklayın >>