HES Kodu Nedir ve Nasıl Alınır?

Haziran ayı ile birlikte seyahat kuralları biraz daha esnetilecek. HES kodu, Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen, yurt içinde güvenle seyahat etmenize yardımcı olacak yeni bir uygulamadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen “Hayat Eve Sığar” uygulamasında yer alan Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile uçak ve tren seyahatlerinin güvenli hale getirileceğini açıklandı. Kodunuzu sadece uygulama üzerinden değil aynı zamanda SMS ile de alabilirsiniz.

Kod kullanımı seyahat edecek kişilerin riskli görülen durumlarda seyahatlerini kontrol altına almak amacıyla geliştirilmiştir.

Covid-19 pandemisine yol açan virüsün yayılmasını önlemek ve yavaşlatmak amacıyla, hastalığa maruz kalmış ya da hastalarla temas etmiş olan ve uçuşa kabul edilmeyecek yolcuların havalimanına gelmeden önce bilgilendirilmesini sağlar.

Tek seferlik kod sayesinde; kişilerin nereye gideceği ve kimlerle yolculuk yapacağı kayıt altına alınacak ve herhangi bir yolcuda hastalık tespit edildiği takdirde o yolculukta bulunan herkesin durumu kontrol altına alınmaya çalışacak.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Seyahat izni için kod almanız için iki farklı yöntem bulunuyor. İlk yöntem SMS ile HES kodu almak, ikinci yöntem de telefonlarınıza indirebileceğiniz Hayat Eve Sığar uygulaması ile HES kodu almak.

hes-kodu-nasıl-alınır

SMS İle HES Kodu

Kısa mesaj ile HES kodu almak için;

🔻HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak,
🔻TC kimlik numarası,
🔻TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi
🔻Paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır
🔻2023’e SMS atılır.

Tek seferlik seyahat kodunuz SMS olarak gelecektir.

Eğer paylaşım süresinin belirtilmezse; kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak.

Kısa mesaj örneği:

HES 1234567890 1234 20.

Bu şekilde mesaj atıldığında kodunuz 20 gün geçerli olacaktır.

Uygulama İle HES Kodu

Hayat Eve Sığar uygulaması ile sınırsız paylaşım süreli kod alabilirsiniz.

🔻Hayat Eve Sığar uygulaması içindeki “HES Kodu İşlemleri” bölümüne tıklayın.
🔻“HES Kodu Oluştur” seçeneğine tıklayın.
🔻Kod kullanım süresi seçildikten sonra kodu oluşturabilirsiniz.

Uygulama üzerinden seyahat için kod oluşturduğunuzda;

Hangi kodu hangi kurumlar ile paylaştığınızın listesini görüntüleyebilir.
🔻Kod iptal seçeneğini kullanabilir.
🔻Kod yetkilerini düzenleyebilirsiniz.

Paylaşım Süresi’nin yanlış hesaplandığı durumlarda endişe etmenize gerek yok. Sadece seyahat sürenizi kapsayan yeni bir kod almanız gerekiyor.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir?

Koronavirüs ile mücadele döneminde; Sağlık Bakanlığı tüm süreci kontrol ve takip edebilmek amacıyla Hayat Eve Sığar uygulamasını duyurmuştur. Hem IOS hem de Android kullanıcılarının telefonlarına indirebileceği bu uygulama ile bulunduğunuz bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Aynı zamanda bluetooth açık kullandığınızda gün içerisinde COVID-19 pozitif olan bir kişi ile aynı ortamda bulunup bulunmadığınızı da öğrenebiliyorsunuz.

hayat-eve-sığar-uygulaması-nedir

Kontrollü sosyal hayat için HES Kod uygulamasının devreye gireceği şu günlerde bu kodların güvenirliği nedir diye soracak olursanız; HES Kod kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor. Bu durumda seyahat için kodun kontrolü ve yönetimi tamamen sizin elinde oluyor.

TC Kimlik Numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse tarafından bilinmeyen, her paylaşıma özel farklı kodlar oluşturulması kodu güvenli kılacak nedenler arasında yer alıyor.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl İndirilir?

“Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması Google Play Store ve AppStore üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz.

🔻Appstore – HAYAT EVE SIĞAR – indirmek için tıklayın

🔻Google Play Store – HAYAT EVE SIĞAR – indirmek için tıklayın.

Seyahat Kodu Olmadan Seyahat Edilebilir mi?

Maalesef seyahat kodunuz olmadan yurt içi seyahatlerinizi gerçekleştiremezsiniz. Seyahat kodlarının kullanım alanları şu an için sadece uçak ve tren seyahatleri. Ancak kısa sürede tüm seyahat çeşitleri ve ardından da iş yerleri, muayenehaneler, kurumlar gibi birçok alanda yaygınlaştırılarak kullanılmaya başlayacak.

Alınan önlemler kapsamında seyahat hes kodunuz olmadan;

🔻Herhangi bir bilet satın alamazsınız.
🔻Online ya da havalimanında check-in yapamazsınız.

Uçuş yasakları kaldırılmasında sonra (beklenen tarih şu an için THY’de iç hat uçuşlarında 4 Haziran, dış hat uçuşlarında 10 Haziran) , seyahatinizin başladığı ve bittiği şehirde eğer giriş-çıkış kısıtlaması bulunmuyorsa; ve tabi ki kısıtlama uygulanan yaş veya sağlık durumu grubunda değilseniz, “HES Kodu” haricinde seyahat izini almanız gerekmiyor. Yani seyahat için hes kodu yeterli mi diye soracaksanız olursanız; evet şimdilik yeterli görünüyor.

Yukarıdaki koşulları sağladığınız sürece HES kodu dışında seyahat izin belgesi, sağlık raporu vb. başka bir belgeye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Bu nedenle seyahat etmek için ihtiyacınız olan tek belge HES kodudur.

İç Hat veya Dış Hat Aktarmalı Uçuşlarda Ne Yapmalıyım?

İç hatlardan başlayarak, devamında dış hat bir uçuşunuz olacaksa; varış noktası yurt dışı olan aktarmalı uçuşlarda henüz HES kodu alma zorunluluğu bulunmuyor.

Örneğin; İzmir’den başlayıp İstanbul üzerinden aktarma yapılarak Berlin’de bitecek olan bir yolculuk için seyahat kodu almanız şu an için gerekmiyor.

Yurt dışından Türkiye’ye yapılacak bir dış hat uçuşun devamında iç hat aktarmalı uçuş için seyahat kodu alınmasına da gerek yoktur. Çünkü yurt dışından Türkiye’ye yapılacak uçuşlar için seyahat kodu bilet alırken talep edilmeyecek.

Örneğin; Amsterdam’dan İstanbul aktarmalı Adana uçuşunuz varsa şu anda uygulanan sistemde, hiçbir aşamada seyahat kodu kontrolünden geçmeyeceksiniz. Ama tabi ki bu uygulama yakın zamanda değişebilir. Herhangi bir değişiklik olması durumunda sizi de bilgilendireceğim.

HES Kodu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

🔻Herkesin kendine ait seyahat kodu olmalıdır. Yani seyahat edecek her kişi için ayrı seyahat kodu alınmalıdır.
🔻0-2 yaş aralığında olan bebekler için seyahat hes kodu zorunluluğu bulunmamaktadır.
🔻Seyahat kodunuzun süresi seyahatinizin toplam süresi kadar olmalıdır.
🔻Gidiş-dönüş bir bilet almak istiyorsanız ya da gidiş-dönüş bir biletiniz varsa; seyahat kodunuz mutlaka dönüş tarihinizi de kapsamalıdır.

Seyahat Kodu Hangi Durumlarda İptal Olur?

Seyahat kodunuz aşağıdaki durumlarda seyahat etmenize engel olacaktır;

🔻COVID-19 pozitif olma ya da karantina sürecinde olma,
🔻Yeterli süreli seyahat koduna sahip olmama,
🔻Hatalı T.C. Kimlik No ya da pasaport bilgisi girilmesi.

🔴Sabiha Gökçen Havalimanı ulaşım için tıklayın >>
🔴İstanbul Havalimanı ulaşım için tıklayın >>