İstanbul Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’nda Karadeniz kıyısındaki bölgede yer alan 3.Yeni Havalimanı olan İstanbul Yeni Havalimanı; Çatalca, Göktürk Arnavutköy kavşağında ve Terkos Gölü’ne yakın alana inşa edilmiştir.

Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasından sonra artık uçuşlar Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı’ndan yapılıyor. İstanbul’un kuzeyinde yer alan yeni havalimanına hangi ulaşım aracıyla gideceğinizi ve ulaşım ücretlerini öğrenmek için okumaya devam

Yeni Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Yeni havalimanı şehir merkezine uzak olsa da kullanabileceğiniz yol alternatifleri mevcut. Artık bu alternatifler Sabiha Gökçen Havalimanı kadar çeşitli ve rahat!

Havalimanına Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile direkt bağlantısı olan İstanbul Havalimanı’na kendi aracınızla gitmek isterseniz; Yandex ya da Google Maps için verdiğim konum bilgisine tıklayarak; yol haritanızı oluşturabilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı Yandex >>

İstanbul Yeni Havalimanı Google Maps >>

İstanbul Yeni Havalimanı Otopark Ücretleri

Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olmaya aday olan 3.Havalimanı’nda otopark seçenekleri, ulaşım alternatiflerinden çok daha fazla. Toplam 40.000 araç kapasiteli bir otopark, 1 bloğu 3 katlı ve 4 bloğu 7 katlı olmak üzere 5 bloktan oluşan 18.000 araç kapasiteli Katlı Otoparkı bulunuyor.

Yeni Havalimanı otopark ücreti engellilere, gazilere ve şehit ailelerine 15 güne kadar ücretsiz olacak.

İç/Dış Hatlar Kapalı Otopark Fiyatları (Otomobiller İçin)

Park Süresi

Park Ücreti
0-1 Saat

45₺

1-3 Saat

55₺
3-6 Saat

83₺

6-12 Saat

101₺
12-24 Saat

134₺

 

Abonman (Otomobiller İçin)

Park Süresi

Park Ücreti

Kapalı Otopark(Aylık)

944₺
Açık Otopark(Aylık)

706₺

 

Açık Otoparklar (Otomobiller İçin)

Park Süresi

Park Ücreti

0-1 Saat

35₺
1-3 Saat

41₺

3-6 Saat

61₺
6-12 Saat

68₺

12-24 Saat

94₺

İstanbul Yeni Havalimanı’na Metro İle Ulaşım

İstanbul Havalimanı’na metro ile ulaşım sağlamak için Ocak ayında açılan (M11) Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metrosu’nu kullanabilirsiniz. Bu hattı Kağıthane metrosundan aktarma yaparak kullanabilirsiniz. Toplam 7 durağı bulunmaktadır:

İstanbul Havalimanı ​Metro Durakları

 • Kağıthane
 • Üniversite-Hasdal​​​
 • Kemerburgaz
 • Göktürk
 • İhsaniye
 • İstanbul Havalimanı
 • Kargo Terminali

Metro hattının sefer süresi 24 dakika sürmektedir ve sefer sıklığı yaklaşık olarak 20 dakikadır. Gayrettepe istasyonunda (M2) Yenikapı-Hacıosman metro hattına ve metrobüse aktarma imkanı da bulunmaktadır.

Ayrıca, Halkalı – İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat çalışmaları devam etmektedir. Bu hat Halkalı, Halkalı Stadı, Olimpiyatköy, Kayaşehir, Arnavutköy-2, Arnavutköy-1 ve Yeni Havalimanı olmak üzere toplam 7 istasyondan oluşacaktır.

İstanbul’daki metro hatları ve İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşımla ilgili daha fazla güncel bilgi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesini veya yerel ulaşım otoritelerini kontrol edebilirsiniz. Bu kaynaklar, güncel hatlar, istasyonlar, sefer saatleri ve aktarma noktaları hakkında size detaylı bilgi sağlayacaktır.

İETT Hatları ve Durakları

Havalimanına ulaşım yükü çoğunlukla İETT otobüslerinin üzerinde. Mecidiyeköy, Halkalı, Mahmutbey ve Atatürk Havalimanı’ndan hareket eden otobüsler toplam 46 İETT aracı ile günde 498 sefer yapılıyor.

İstanbul Yeni Havalimanı İETT Hatları ve Durakları

Otobüs Hattı Otobüs Durakları

Otobüs Hareket Saati

H-1 – Mahmutbey Metro – İstanbul Havalimanı

Mahmutbey Metro – Karacaoğlan İÖO. – İnönü Cad. – Halkalı Cad. – Pirireis – 15 Temmuz Mah. – Sanayi Mah. – İkitelli Köprü – İstanbul Havalimanı H-1 Hareket Saati İçin Tıklayın
H-2 – Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı Mecidiyeköy Metrobüs – Çağlayan Yolu – Nurtepe Viyadük – Karayolları 1. Bölge Müd. – Hasdal – Kemer Yolu – Orman Yolu – Kıyı Emniyeti – İstanbul Havalimanı

H-2 Hareket Saati İçin Tıklayın

H-3 – Halkalı – İstanbul Havalimanı

Gümrük – Halkalı İstasyon – Gültepe Mah. – Göl Konutları – Bezirganbahçe TOKİ – TOKİ Konutları – İstasyon Mah. Muh. – Sakarya Sokak – Avrupa Konutları 3 – Halkalı Polis Merkezi – Halkalı Park – Koca Ali Sokak – Güneşpark Evleri – Halkalı Yolu – İkitelli Cad. – Atatürk Mah. – İkitelli Garajı – İmsan – MASKO 2 – MASKO 1 – Demirciler Sitesi – İstanbul Havalimanı H-3 Hareket Saati İçin Tıklayın
H-4 – Atatürk Havalimanı – İstanbul Havalimanı Atatürk Havalimanı – İstanbul Havalimanı

Hat bilgisi bulunamadı.

H-6 – Mescid-i Selam/Arnavutköy – İstanbul Havalimanı

Mescid-i Selam – Mescid-i Selam Camii – İsfalt – Habibler Mah.– Habipler – Tepeüstü – Esen Bahçe – Arnvutköy Yolu – Sıncanlar – Fenertepe Yolu – Fener Tepe – Kayabaşı Yolu – Orman İşletmesi – Balcılar – Çamlık – Yol Bakım – Boğazköy Yolu – A.Köy Devlet Hast. – Fatih Caddesi – Gaziosmanpaşa Cad. – Necip Fazıl Caddesi – Arnavutköy – Redif Sokak – Osmangazi Caddesi – C.Reşit Rey İÖO – Kozlar – Hazreti Ömer Camii – Kiptaş Konutları – Arnavutköy Belediyesi – Taşoluk Yeşil Cami – Taşoluk Yolu – Hasan Tahsin Cad. – Y.Selim Mah. – Çardaktepe – Nargül Sokak – Osmanlı Konakları – Sancaktepe – Taşoluk Belediyesi – Çangalçeşme Yolu – Çamlık Mah. – Terkos Yolu – Çamlıktepe – Mesire Yeri – İstanbul Havalimanı

H-6 Hareket Saati İçin Tıklayın

H-7 – Alibeyköy Cep Otogarı- İstanbul Havalimanı

Alibeyköy Cep Otogarı – F.S.M. Bulvarı – Bayramoğlu – Nato Evleri – Hasdal – Kemer Yolu – Orman Yolu – Kıyı Emniyeti – Mandıralar – Arıtma Tesisleri – Şantiye Şefliği – Role İstasyonu – Kemer – Lale – Kemer Evleri – Orman İşletmesi – Ragıp Kutman İÖO. – Kemerburgaz – Cengiz Topel Cad. – Pirinçliköy Yolu – Selanik Bulvarı – Bahçeler – Sur – Kartal Çeşme – Hisar Eğitimokulları – İstanbul Caddesi – Göktürk Emn. Amirliği – İstanbul Havalimanı – Havalimanı Taksi Kooperatifi – VIP Terminal-Mülki İdare-Emniyet

Hat bilgisi bulunamadı.

H-8 – Hacıosman/Sarıyer – İstanbul Havalimanı

Hacıosman – H.Osman Bayırı Cd – Sarıyer – Yusuf Ziya Stadı – Hüseyin Kalkavan Lisesi – Köşebaşı – Maden Kocataş – Maden Mahallesi – Maden Üstü – Acarlar – Nalbant Çeşme – Gürgensu Sitesi – Nalbanttepe – Zekeriyaköy Trafo – Bahçeköy Yolu – Zekeriyaköy Yolu – Demirciköy Yolu – Ormanada – Kuzey Konakları – Y.Vadi Fidanlığı – Yeşil Vadi – Uskumru Köy Yolu – Şehitlik – Aslan Fidanlığı – Kilyos Mezarlığı – İstanbul Havalimanı – Havalimanı Taksi Kooperatifi – VIP Terminal,Mülki idare,Emniyet

H-8 Hareket Saati İçin Tıklayın

HAVAİST Hatları ve Durakları

HAVAİST otobüsleri, İstanbul’da 45 farklı noktadaki duraklarından yolcularını İstanbul Havalimanı’na ulaştırmaya destek veriyor. Havalimanı durakları hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayabilirsiniz> >>

İstanbul Yeni Havalimanı Taksi İle Ulaşım

İstanbul Havalimanı açıldığı tarihte ilk etapta 660 taksi çalıştırılması planlanmıştı. İhtiyaç doğrultusunda taksi sayısının artırılması planlanıyordu. Fakat şu an taksi sayısının son durumunu ben de bilmiyorum.

Hizmet verecek olan taksi şoförlerinin en az A1 seviyesinde İngilizce bilme ve araçların lüks, hafif ticari veta sedan tipi olma zorunluluğu bulunuyor. Taksilerde bilgilendirme ekranları ile şoförlerin bilgisi, yol güzergahı ve trafik yoğunluğu hakkında birçok konuda bilgi veriliyor.

Taksilerin tamamında hem nakit hem de kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunuyor. Ortalama taksi fiyatlarını yaklaşık olarak vereyim ama şehir dışına bu kadar uzakta olan bu havalimanına giderken taksi kullanmak ister misiniz bilmiyorum.

Taksimetre açılış ücreti 12,65₺ olup, kilometre ücreti 8,51₺’dir.

 • Beşiktaş – İstanbul Havalimanı (37 km) taksi ücreti ortalama 340₺
 • Kadıköy – İstanbul Havalimanı (50km) taksi ücreti ortalama 450₺
 • Bakırköy – İstanbul Havalimanı(46km) taksi ücreti ortalama 400₺
 • Taksim – İstanbul Havalimanı (39km) taksi ücreti ortalama 350₺
 • Büyükçekmece – İstanbul Havalimanı(49km) taksi ücreti ortalama 450₺

Vergi ödemeden yurt dışından neler getirebilirim? >>
Yurt dışına çıkarken havalimanında neler yapmalıyım? >>