Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

single-image

Schengen vizesi ile Schengen bölgesi dahilinde bulunan 26 ülkeyi vize süreniz kadar gezebilirsiniz. Vize uygulamalarıyla ilgili yetkilerin belirlendiği yönetmeliğe göre vizenizi seyahat edeceğiniz ya da seyahatinizin büyük bölümünü geçireceğiniz ülke temsilciliğinden almanız gereklidir. Farklı ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için en uzun konaklama yapacağınız ülkenin temsilciliğine başvurmayı unutmayın. Almanya vizesi için ihtiyacınız olan tüm bilgileri anlatmaya çalışacağım.

Schengen Vizesi Başvuru Öncesi

  • Başvuru için gerekli evraklarınızı hazırlayın. (Başvuru evraklarını yazının devamında detaylı olarak bulabilirsiniz)
  • Belgeleriniz hazırsa; ücretsiz online randevunuzu alın.

Schengen Vizesi Başvuru Sırasında

Almanya Konsolosluğu’na gönderilecek evraklarınızın kontrolü ve parmak izinin alımı iDATA ofislerinde gerçekleştirilecektir. (Son 3 yıl içinde aldığınız Schengen vizeniz varsa; biyometrik verileriniz sistemde var olduğu için tekrar bu işlemi yaptırmanıza gerek olmayacaktır.)
Başvuru sırasında belgelerinizden herhangi birini unuttuysanız; iDATA ek hizmetlerinden faydalanabilirisiniz. (fotokopi, biyometrik fotoğraf, sağlık sigortası gibi)

Schengen Vizesi Başvuru Sonrasında

  • Başvurunuz için bol şans. Umarım en uzun süreli vize size çıkar. Başvuru işlemleri sonrasında başvurunuzu takip edebileceğiniz takip numarasını almayı unutmayın.
  • Konsoloslukta işlemi tamamlanan pasaportunuzu iDATA ofislerinden veya kargo ile teslim alabilirsiniz.

Almanya Schengen Vize Türleri

Schengen vizesi olmayan ve Almanya’ya seyahat edecek olan kişiler, seyahatin amacına göre farklı vize türüne başvurmalıdır. Almanya vizesi ülkeye yapılacak seyahatlerin süresine göre sınıflandırılmaktadır. Almanya Konsolosluğu tarafından uygulanan vize çeşitleri aşağıdaki gibidir;

  • Almanya Kısa Süreli (C Tipi) Vize: Almanya’ya resmi, turistik, gelir getiren faaliyetler, eğitim, tedavi, ziyaret, gönüllü faaliyetler, araştırma, konferans, spor ya da kültürel amaçla seyahat etmek isteyen kişileri kapsayan vizedir.
  • Almanya Uzun Süreli Ulusal (D Tipi) Vize: Almanya’da kesintisiz olarak 90 günden fazla konaklamak isteyen kişilere ikamet için verilen vizedir. Başvurular yalnızca Almanya Konsolosluğu’na ve Almanya Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır.
  • Almanya Transit Vize: Türkiye’den hareket edip Almanya üzerinden üçüncü bir ülkeye geçiş yapılacaksa T.C. vatandaşları Havaalanı Transit Vize başvuru yapmalıdır.

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’ya uzun süreli seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını direkt Almanya Konsolosluğu veya Almanya Büyükelçiliği’ne yapmalıdır. Fakat kısa süreli seyahat edecekseniz; vize başvurularınızı Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri ile turizm/seyahat acenteleri aracılığı ile yapabilirsiniz.

Almanya Vizesi Başvuru Ofisleri

Almanya vize başvurularınızı Konsolosluk tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş olan iDATA aracılığı ile yapabilirsiniz. iDATA ofisleri, Türkiye’de ikamet ettiğiniz il veya ilçeden bağımsız olarak vize başvurunuzu kabul etmektedir. Fakat her iDATA ofisinin bağlı bulunduğu dış temsilcilik bulunduğu için başvurunuz iDATA ofisleri tarafından ikamet ettiğiniz ilden sorumlu Alman dış temsilciliğinin Vize Bölümü’ne iletilmektedir.

İkamet ettiğiniz il ile başvuru yapacağınız iDATA ofisinin bulunduğu şehrin aynı diplomatik temsilciliğin yetki alanında olması gerekiyor. Eğer başvuru yapacağınız iDATA ofisi başvurunuzu inceleyerek diplomatik temsilciliğin yetki alanı dışında olduğunu tespit ederse bu işlem için de ekstra dış şube hizmet ücreti talep edecektir.

iDATA Mobil Başvuru Ofisleri

Diyarbakır, Adana ve Malatya’da bulunan mobil başvuru ofisleri Almanya Schengen vize başvuruları için hizmet vermektedir. Özel olarak sunulan mobil başvuru hizmeti ile mobil biyometrik işlem cihazı ve yetkili uzman ile başvurularınızı çok daha hızlı yapabilirsiniz.

Almanya Turistik Vize İçin Gerekli Belgeler

Başvuru belgeleri mesleki durumunuza göre, seyahat masraflarınızı karşılayacak maddi yeterliliğinizin olduğu ve Türkiye’deki işinize devam edeceğinizi kanıtlayan evraklardan oluşmaktadır. 2019 yılında geçerli Almanya turistik vize işlemlerinizde hazırlamanız gereken evraklarınız aşağıdaki gibidir;

Pasaport

Pasaport 10 yıldan eski olmamak ve en az 2 boş sayfası olması koşuluyla talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerliliği olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içindeki vizelerinize ait fotokopilerini ve geçerliliği sona ermiş eski pasaportların işlenmiş sayfası varsa başvurusu sırasında teslim edilmelidir.

❗Önemli: Evlilik, boşanma gibi durumlarda; ad, soyad değişiklikleri güncel olmayan pasaportların başvurusu kabul edilmeyecektir.

Başvuru Formu

Başvuru formunda yer alan tüm alanların eksiksiz doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gereklidir. Başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanmalı ve başvuru tarihi yazmayı unutmamalısınız.

Başvuru eğer şahsen yapılacaksa başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisinin teslim edilmesi zorunludur.

Biyometrik Fotoğraf

Biometrik özelliklerine uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan ve 35*45 mm ebatlarında yüzünüzün tam göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir.

Seyahat Sağlık Sigortası

En az 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan seyahat sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile teslim edilmelidir. Seyahat sağlık sigortanız her durumu kapsayacak bir içeriğe sahip olmalıdır.

❗Önemli: AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaf sayılmaktadır.

Önemli: Transit vize başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Seyahat sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi için “Yurt Dışında Seyahat Sigortası Nasıl Kullanılır?” yazıma göz atabilirsin.

Seyahat Rezervasyonları

Seyahati uçuş veya tur organizasyonları ile yapacaksanız gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içeren bilgileri de belgeleriniz arasına eklemelisiniz.

Konaklama Belgeleri

Seyahatinizde konaklama yapacağınız yere ait bilgileri de belgelemeniz gereklidir. Otel, hostel, Airbnb vb. rezervasyonlar sunulmalıdır. Rezervasyon bilgileri tüm seyahat tarihini kapsayacak şekilde başvuru sahibinin adı ve soyadını içermelidir.

Banka Hesap Dökümü

Son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya hesap dökümü özeti sunulmalıdır. Bu hesap dökümünü çalıştığınız bankadan talep edebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla Enpara şubesiz bankacılık olması nedeniyle hesabınız Enpara’da ise hesap özetinizi e-posta adresinize gönderiyor.

Önemli: Banka hesap dökümü vize başvuru tarihinden önceki son 15 gün içinde alınmalıdır.

Çalışma Belgesi

Şirketinizden alacağınız çalışma ve izin belgesi yaptığınız işe dair açıklama içermeli, seyahat tarih aralığı belirtilmiş olmalı, ıslak imzalı ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.

SGK Hizmet Dökümü

SGK ve e-devlet internet sitesinden alabileceğiniz bu belge detaylı olarak tüm sigorta geçmişinizi içermelidir. Eğer başvuru yapacak kişi emekli ve halen çalışmakta ise SGK destek primi ödemelerini de ek olarak belirtilmelidir.

❗Önemli: Teslim edeceğiniz tüm SGK evraklarında okunaklı QR barkodunun olduğundan emin olun. QR kodu olmayan belgeler başvuru sırasında kabul edilmeyecektir.

SGK İşe Giriş Bildirgesi

Çalıştığınız yerden alabileceğiniz işe giriş bildirgenizin fotokopisi belgeleriniz arasında yer almalıdır. SGK bildirgesinin de okunaklı ve barkodunun olması gereklidir. Barkodu olmayan evraklar başvuru sırasında kabul edilmeyecektir.

Maaş Bordrosu

Son 3 aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordroları ibraz edilmelidir.

İş Sözleşmesi

SGK’lı çalışan değilseniz çalıştığınız firma ile aranızdaki iş aktini kanıtlayan noter onaylı iş sözleşmesini belgeleriniz arasına eklemelisiniz.

Ek Gelir Belgesi

Banka hesap dökümüne ek olarak eğer varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirlerinize ait bilgiler sunulmalıdır.

Almanya Vize Ücreti 2021

Vize ücreti, vize işlemleri karşılığında Konsolosluk ve Elçilik adına tahsil edilmektedir. Aynı zamanda vize ücretleri sadece Euro (€) olarak nakit kabul edilmektedir.

Almanya Schengen Vize Ücreti 2021
Vize Ücreti 0-6 Yaş 6-12 Yaş 12+ Yaş
T.C. Vatandaşı 0€ 0€ 80€
T.C. Vatandaşı Harici 0€ 40€ 80€
*Diğer 0€ 35€ 35€

*Diğer: Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Yeşil Burun Adaları, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna vatandaşları içindir.

iDATA Hizmet Ücreti

Ek hizmetlerin tamamı tercihinize bağlı olup; aşağıdaki tutarlar vize ücretine eklenecektir.

iDATA Hizmet Bedeli 2019
0-6 Yaş 6+ Yaş
0 ₺ 288₺

Önemli: Vize ücreti sadece nakit ve Euro olarak ödenirken; hizmet bedeli kredi kartı ya da nakit olarak TL cinsinden ödenebilmektedir.

iDATA Ek Hizmet Bedelleri

Diğer Ek Hizmetler
Başvuru Formu Doldurma(Nakit veya KK) 41 TL
Kargo Hizmeti(Nakit veya KK) 59 TL
Biyometrik Fotoğraf(Nakit) 35 TL
Çıktı Hizmeti (Fax, Fotokopi, Mail)(Nakit) (Sayfa adedi) 2 TL
SMS Bildirimi(Nakit) (SMS başına) 20 TL
Dış Şube Hizmet Ücreti(Nakit veya KK) 118 TL

Ulusal Vize Randevu Ücreti

90 gün üzeri aile birleşimi, çalışma vizesi, oturum vb. vizeler için dış temsilciliklerden yapılacak başvuruların randevu talepleri için bir randevu ücreti ödemesi gereklidir. Randevu bedeli 71₺ olup banka havalesi veya kredi kartı ile ödenmektedir.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vizesi Konsolosluğa bağlı birimler tarafından randevudan sonra ortalama 22 gün içinde çıkmaktadır. Hatırlatmam da fayda var; Almanya Konsolosluğu’nun değerlendirme süresi de vizenin çıkmasında önemli rol oynuyor.

Almanya vizesinin açıklanma süresi Konsolosluğun yetkileri dahilindedir. Almanya vize işlemlerinize seyahatinize en fazla 3 en az 1 ay kala başvurmalısınız.

Uzun Süreli Almanya Vizesi Nasıl Alırım?

Ne yazık ki Almanya vizesinin süresine sadece Almanya Konsolosluğu’nun karar verme yetkisi bulunuyor. Vize başvurunuzda dilekçenizde uzun süreli vize talebinizi dile getirebilirsiniz. Uzun süreli vize alımı konusunda Konsolosluğun şunları yapabilirsiniz gibi kriterleri mevcut değil. Verebileceğim en iyi tavsiye Almanya seyahati dışında başka seyahat planları yaptıysanız, başvuru formuna ileri tarihli uçak biletlerinizi ve otel rezervasyonlarınızı da ekleyebilirsiniz.

Almanya turistik vizesi en fazla 180 gün olarak verilmektedir. Vize sahipleri 180 günde en fazla 90 gün konaklama sağlayarak Almanya seyahatini gerçekleştirebilir. Bu süreyi aşma ihtimaliniz olması durumunda yeniden vize işlemlerine başvurmalısınız.

Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için Almanya öğrenci vizesi için gereken evraklar ve yapılması gereken bir takım

Öğrenci vizesi için yapılacak başvurularda standart başvuru evraklarına ek olarak, eğer ilk kez üniversiteye gidecekseniz; en son mezun olduğunuz okulun evraklarını; eğer üniversite öğreniminize Türkiye’de devam ediyorsanız; üniversitenizden aldığınız öğrenci belgesini (varsa yabancı dil belgeleri) eklemelisiniz.

🔴Almanya Seyahat Rehberi için tıklayın >>

İlgili Diğer Yazılar