Kadıköy’ün En Meşhur Sokak Lezzeti: Basta! Street Foods

Kadıköy’de Caferağa Spor Salonu’nun hemen yanındaki bu mekanda klasik bir dürümün küçük dokunuşlarla ne kadar yaratıcı ve lezzetli hale gelebileceğini deneyimleyebilirsiniz. Menüsünün yalnızca 6 çeşitten oluşması sizi ilk bakışta tatmin etmeyebilir belki. Fakat on sayfalık bir menü yerine 6 çeşit arasından istediğinizi seçmek eminim çok daha kolay olacaktır. Az ama öz mantığı ile lokal lezzetleri uygun fiyatlarla buluşturan ve mutlaka denemenizi tavsiye ettiğim bir mekan burası.

Başlangıç olarak portakallı mercimek çorbası, humus ve günün salatası seçeneklerini sunan Basta, tatlı olarak karamel soslu Basta sütlaç ve Paris brest servis ediliyor.

Tavuk füme, dana, kuzu, sucuk dürümleri ve tabi ki vejetaryenlere özel vejetaryen dürümleri ile herkese hitap eden, sevimli ve ufak bu mekan daha çok büfe tarzında ve ortalama 14-15 kişiyi ağırlayabiliyor.

Balıkesir’den getirilen ve çeşitli baharatlarla marine edilerek 8 saat boyunca ağır ağır pişirilen kuzu kaburga Basta’nın en popüler dürümü. Dürümün içinde közlenmiş soğan, biber, paprikalı yoğurt ve Tunus’a özgü acı biberlerin karışımı ile yapılan harisso sos bulunuyor. Bu sosu bir de yine kuzu etinden hazırlanan chorizo sucuklu dürümünde yiyebilirsiniz.

dana-kuzu-durum-basta

Ben dana dürüm tercih ettim ama kuzu sevenler için bir uyarı yapayım. Mekana özel bir durum değil kesinlikle kuzu etinin en sevmediğim özelliği kokusu ve maalesef yine hafif bir kokusu vardı. Bu kokudan rahatsız olmayanlar için eminim dürüm harisso sosu ile epey lezzetli gelecektir.

basta-food-kadikoy

Basta’ya bir sonraki gidişimde tavuk dürüm denedim. Fakat dana kadar lezzetli olduğunu söylemeyeceğim. Tavuklar sıcak tütsüleme yöntemi ile bütün olarak 1,5 saat boyunca pişiriliyor. Süzme yoğurt, yer fıstıklı biber salsa sosu ve kıvırcık ile servis ediliyor. Galiba tavuk dürümde bana ağır gelen şey içindeki sosuydu.

basta-baslangıclar

Dürümlerin yanına humus ve salata siparişi verebilirsiniz. Hıı kendi yapımları açık ayran ve yine kendi yapımları ice tea söylemeyi de unutmayın. Salatalar günlük hazırlanıyor ve her gün farklı bir çeşit salata çıkıyor.

Dürümlerin porsiyonları epey büyük. Ayrıca içindeki 160 gramlık et miktarı da gerçekten çok fazla olduğu için fazlasıyla doyurucu. Menüde bulunan humusu organik lavaş ile servis ediyorlar. Uzun zamandır İstanbul’da yediğim en lezzetli humus olabilir.

Basta! Street Food Menü

Başlangıç

✔Portakallı Mercimek Çorbası: 15₺
✔Humus: 15₺
✔Günün Salatası: 22₺

Dürümler ve Burger

✔Kuzu Dürüm: 30₺
✔Dana Dürüm: 29₺
✔Sucuk Dürüm: 29₺
✔Tavuk Dürüm: 26₺
✔Vejetaryen Dürüm: 26₺
✔Kuzu Burger: 33₺

Tatlılar

✔Basta Sütlaç: 16₺
✔Paris Brest: 16₺

????Konum için tıklayın >>

Lezzetli yemek yiyebileceğiniz mekanların listesine “Haftanın Keşifleri” sayfamdan ulaşabilirsiniz.