Gezi Günlüğü: Brugge, Belçika

Hazır seyahat etmeyi çok özlemişken bir “Gezi Rehberi: Brugge” yazısı gelmeliydi bence. Bu yazıma erkek arkadaşımın sana bir sürprizim var, eşyalarını hazırla demesine karşı hazırlanıp, nereye gideceğimizi havalimanında öğrendiğim ve şehre nasıl aşık olduğum ile alakalı bir yazı dersem çok daha doğru olur.

brugge-seyahat-tugcegenccom

Wiki’lik yapacak olursam: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Belçika’nın en etkileyici kenti olan Brugge, Belçika’nın Batı Flandra Bölgesi’nin başkentidir. Mmm lezzetli çikolataları, kanalları, Belçika birası ve Orta Çağ’dan kalma mimarisi ile gönlümü fetheden bir şehir.

Emre ile 1 Ağustos 2019 sabahı saat 09.20’de Sabiha Gökçen’den Brüksel’e uçtuk. Uçuşumuz tam 3.5 saat sürdü. Yani Türkiye saati le 13.00’a doğru Brüksel havalimanına indik. Bizden 2 saat geri oldukları için hoop yeniden 2 saat cepte 🤓 (Brüksel’de iki havalimanı var. Biri şehir merkezine 1.30 saat uzaklıkta Charleroi Havalimanı diğeri ise merkeze 20 dakika uzaklıkta olan Brussels Havalimanı)

road-to-brugge-with-my-love

Brüksel’e indikten sonra hemen Brugge’a geçmedik. Araya bir günlük mini Gent kaçamağı yaptık. Gent detaylarına bu yazımda girmeyeceğim 💃🏾 Brugge kadar olmasa da kesinlikle keyifli bir şehiir ve rengarenk duvarları vaar.

tuc-gent-de

Gent’den Brugge’a trenle geçtik. Tren yolculuğumuz yarım saat sürdü. Eveet yıllardır görmek istediğim, seyahat fotoğrafçılarının her Brugge fotoğrafını beğenip hayaller kurduğum şehirdeyim. Fazlalıklarımızdan kurtulup, büyülü şehri keşfe çıkmak için doğruca otele eşyalarımızı yerleştirmeye koştuuk.

Otelimiz Hans Memling şehir merkezine çok yakın ve oldukça temizdi. Konaklamamıza kahvaltı ya da akşam yemeği dahil etmeyi sevmiyoruz. Şehrin sokaklarını ve lokal restoranlarını deneyimlemek çok daha cazip geliyor. Bu nedenle otelin yemekleri hakkında hiçbir fikrim yok. 😔

hans-memling-hotel-brugge

Brugge o kadar büyülü bir yer ki.. Kesinlikle fotoğraflarda hayran olduğum kadar enerjisi ve ruhu var. Orta çağdan kalan ve o zamanlardan itibaren tek taşı bile ellenmemiş o muhteşem binaları hayranlıkla gezmeye başladık, asla abartmıyorum. Yurt dışında evlerin pencereleri boyunuzla aynı hizada olduğu için evleri çok net görebiliyorsunuz. Akşamüstü evinde en sevdikleri ile yemek ve şarap keyfi yapan aileler, arkadaşlar, sevgililer tam bir film sahnesi gibi. Evet belki hoş değil ama dayanamıyorum bu yaşanmışlıkları izlemeye.

tuc-gent-de

Brugge’u anlatmam gerekirse kesinlikle aşıklar şehri derim. Kanalları, çanları, mimarisi ile her sokağı ayrı huzurlu. UNESCO’nun koruması altında olmasının da etkisi ile en az 1000 yıllık tarihi yerler hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelebilmiş. (Ve evet çok üzücü neden ülkemizde böyle olamıyor ki demeden duramıyorum)

tuc-brugge-da-markt-meydanı

Görkemli çan kulesi, yanında yer alan renkli evleri ile şehrin kalbi sayılan Brugge meydanı 360 çekim ile işte burada! Şehri keşfe çıktığınızda dönüp dolaşıp bu meydana gelince, meydanda bi vişne şarabı ya da Belçika birası içmeden geçmek olmazdı. Şehre ait önemli tüm yapıtların çoğu bu meydanda. Diğerlerine ulaşmanız için ise sadece 10 dakika yürümeniz yeterli. Brugge seyahatini gün gün anlatmayı tercih etmedim çünkü biz de hiçbir planlama yapmadan sadece yürüdük, yedik içtiik eğlendik💃🏽 Tabi ki görmeniz gereken yerler, tatmanız gereken lezzetler var. Önerilerimi “Brugge Seyahat” sayfasında bulabilirsiniz.

Brugge çikolatası ve birası ile ünlü bir şehir. Burada birçok bira fabrikası ve fabrikalara yapılan gezileri bulabilirsiniz. Ah bütün kente yayılmış buram buram çikolata ve waffle kokusuna nasıl kayıtsız kalabiliriz kiii?

brugge-waffle-dondurma

Gezdiğimi gördüğümü bırakıp yediğimi içtiğimi anlatma vakti. Brugge’un merkezindeki efsane lezzetlerde bagel yemek için kesinlikle Sanseveria Bagelsalon’a gelmelisiniz! (en sağdaki fotoğraf) Bütün gün kahvaltı kavramı ile işletilen bir mekan daha That’s Toast!  Menüsünde çeşitli tatlı ve tuzlu lezzetli tostlar, granolalı yoğurtlar bulunuyor. (ortadaki fotoğraf)

Kahvaltı harici bir şeyler yemek isterseniz; önünde her zaman sıra görebileceğiniz Brugge’un en ünlü midyecilerinden birisi burası: Poules Moules. Siz de bizim gibi fesleğenli ve kerevizli soslu midye tercih ettiyseniz kesinlikle tncerenin dibindeki suyu bile kaşıklayacaksınız! (haşlanmış midyenin suyu mu demeyin pek lezzetli)

📍Sanseveria Bagelsalon konum için tıklayın >>

📍That’s Toast konum için tıklayın >>

📍Poules Moules konum için tıklayın >>

brugge-yemek-tugcegenccom

Brugge’a kesinlikle tekrar geleceğiz. Özellikle baharda.. Ama bana sorarsanız buraya sevdiğiniz kişi ile geliin, kesinlikle bana teşekkür edeceksiniz.

Beni ve daha birçok fotoğrafımı instagram adresimden takip edebilirsiniz.